Сериозни проблеми в сектор "пчеларство" в страната продължават да се задълбочават 07.05 | 09:15
Цените на меда в България

Сериозни проблеми в сектор "пчеларство" в страната продължават да се задълбочават, а все повече производители на български мед в Югозападна България изоставят или продават пчелините си. Причината е в ниските добиви и нерентабилността на бизнеса през последните няколко години.
"За съжаление, преспективите за развитие в сектор пчеларство в последните няколко години са изключително нерантабилни. Трудно е много в сектор пчеларство", сподели пред БНТ Ралица Петкова от Сдружение на пчеларите в Югозападна България.
Зимният период се оказа особено тежък за бранша, като загубите на пчелни семейства са значителни, което ще окаже влияние и върху количествата произведен мед през тази година.
"Добивите, които тази година се очакват, според нас ще бъдат значително по-малко, тъй като знаем, че преминахме през една тежка зима с изключително много брои загуби на пчелни семейства," пояснява Ралица Петкова.
Пчеларите, загубили част от пчелните си семейства, ще трябва първо да възстановят кошерите си, и едва след това ще могат да се съсредоточат върху добиването на мед. Това означава, че количествата пчелен мед ще бъдат с толкова процента по-малко, колкото са загубите на пчелни семейства след зимата.
Цените на меда в България
Заради ниските добиви пчеларите очакват и се надяват цената за 1 кг български мед да се повиши до 18-20 лева, след години на изключително ниски изкупни цени.
"Всички знаем, че по принцип количеството, което се произвежда влияе и на цената, която след това се образува. Ние лично, пчеларите, се надяваме цената му малко да се повиши, тъй като доста години страдаме от това, че пчелният мед е на изключително занижена стойност," казва Петкова.
По думите й, традиционно цената на килограм български мед е съответствала на цената на килограм масло, но съвременните реалности са далеч от това съотношение.
Сравнение с международните пазари
На международните пазари българският мед вече има добра репутация. На изложение на медопроизводители в Белград миналата година, килограм полифлорен мед се е търгувал за 10 евро, докато специализираните монофлорни медове, например от акация или манов, са стрували около 15 евро за килограм.
Загуби по региони
Загубите на пчелни семейства варират значително в различните области на страната. В Благоевградска област те не са толкова големи, тъй като пчелините там са по-малки като брой пчелни семейства и влизат в рамките на естествената смъртност от около 10%.
Обединеният браншови пчеларски съюз обаче съобщава за загуби между 50% и 70% в някои региони. Пчеларите се надяват реалните загуби да не са толкова големи, за да може секторът да се възстанови по-лесно.
Водещи
-
18 години затвор за убиеца на психолога Иван Владимиров-Нав
Изстрелът е произведен с дясната ръка, а пистолетът е бил на сантиметри от главата
07.05 | 20:40
-
Всяка пета медсестра е в пенсионна възраст
Дефицитът на такива кадри е световен проблем, но у нас той е още по-остър
07.05 | 20:20
-
Вижте какво решава правителството утре
Министерският съвет ще проведе заседание от 10 ч.
07.05 | 20:00
Най-четени
-
Сачева за пенсионната система: Нашата цел не е да правим революции, а подобрения
Пътната карта за пенсионната система трябва да има надпартиен консенсус и трябва да бъде...
07.05 | 19:00
-
След кратко примирие преди Великден: Битката за БОК продължава с пълна сила
Весела Лечева с 4 искания към Стефка Костадинова
07.05 | 16:45
-
Нефтопродукти с неустановен състав и произход пак изплуваха по плажове в Поморие
Кметът на Поморие отказва да коментира, бил зает
07.05 | 14:30