Синдикатите бранят минималната заплата от догодина 06.11 | 15:20
Очакват съда да пореже работодателите, смятат жалбата на бизнеса във ВАС за неоснователна
Синдикатите от КНСБ и КТ "Подкрепя" защитиха новата минимална заплата в размер на 1077 лв., която ще важи догодина, показа проверка на "Телеграф".
КТ "Подкрепа" дори излезе с официално становище по повод оспорването във Върховния административен съд на постановлението на Министерския съвет за определяне на най-ниското възнаграждение. От синдиката смятат, че жалбата на Асоциацията на индустриалния капитал в съда е неоснователна.
В писмо до премиера и министрите на финансите и социалната политика, подписано от лидера на от "Подкрепа" Димитър Манолов, се оспорват мотивите на работодателската организация, с които се иска отмяната на постановлението. Така например според синдиката е невярно твърдението на АИКБ, че постановлението нарушава Конвенцията на Международната организация на труда, която България е ратифицирала през 2018 г.
От синдиката изтъкват, че конвенцията препоръчва при определянето на минимални заплати да се отчитат нуждите на работниците и техните семейства, както и икономическите фактори и производителността на труда. Подходът у нас, заложен в Кодекса на труда, е именно такъв. Той се базира на размера на брутната за страната средна заплата, чието нарастване зависи както от ръста на производителността на труда, така и от конкуренцията на пазара на труда, изтъкват от "Подкрепа".
От синдиката обявиха и като несериозно твърдението, че методиката за определяне на минималната заплата противоречи на европейската директива в тази област, при положение че директивата все още не е отразена в нашето законодателство и това е процес, който тече в момента.
От КНСБ също подкрепят постановлението, с което е определено най-ниското възнаграждение.
Минималната заплата е определена на основата на законодателството, за нас е странно как така работодателите отказват да изпълняват законите в държавата, коментира пред "Телеграф" и главният икономист на КНСБ Любослав Костов. "Втора година се прилага този текст, защо сега го атакуват във ВАС. Работодателите нямат юридически аргументи и никакви икономически такива. Според мен отговорът на ВАС ще бъде отрицателен", коментира още Костов.
Водещи
-
Тежък инцидент в Банско, скиор е с комоцио
02.01 | 14:30
-
Милен Желев: Пеевски се готви за отмъщение
Радев все още не е решил дали ще излезе като играч на терена на следващи избори, смята...
02.01 | 14:00
-
Дъщерята на Томи Лий Джоунс е открита мъртва в хотел
Виктория Кафка Джоунс беше само на 34 години, все още не са ясни причините за смъртта ѝ
02.01 | 13:20
Най-четени
-
След преминаването в евро: Таксиметрови апарати отчитат двойни суми
Според производител на машините причината е технически проблем
02.01 | 09:45
-
Успяват ли търговските обекти да връщат в евро?
Хора са се опитвали да купуват дори стекове цигари със стотинки, за да се отърват от тях
02.01 | 10:00