Синдикатите скочиха на бизнеса за вноса на работници 31.01 | 15:39

Назначаването на чужди специалисти, каквито в България има, ще бъде тежък удар за демографията ни, смятат от КНСБ

От iNews.bg

Синдикатите остро се противопоставят на идеите на бизнеса да наема чужденци на работа, ако такива има у нас. По-конкретно става въпрос за предложението на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) и Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) за разширяване на списъка с професии, за които може да се "вкарват" специалисти от чужбина, без да се изисква пазарен тест дали за тези специалности няма български експерти. Това се казва в становище на Изпълнителния комитет на КНСБ, гласувано вчера.

През януари 2017 г. КРИБ и АИКБ направиха писмени предложения за разширяване на списъка на професиите, за които според тях има недостиг на висококвалифицирани специалисти у нас, с включването на още 7 единични групи професии, за които няма да се изисква пазарен тест.

"Ако се приемат предложенията на работодателите, ще се отвори вратата за чужди работници от трети държави в 176 длъжности от различни браншове. Това обаче ще постави не само българските, но и европейските граждани в неравнопоставено положение, смятат от синдиката. Според КНСБ в страната ни има достатъчно специалисти от въпросните професии, но заради ниските заплати те не работят по специалността или заминават за чужбина, където възнаграждението е по-високо. "Доказателството е в бюрата по труда, където има регистрирани 1008 безработни български инженери към вчерашна дата", казват от синдиката.

"ВУЗ-овете в България с обучение на специалисти по предложените от работодателските организации групи са 8 и за учебната 2016/2017 г. са приели 500 младежи, а ще завършат близо 280. В софтуерните училища и академии за изминалата година неформално са се обучавали повече от 2 500 младежи на възраст от 16 до 18 години. В предложенията на КРИБ и АИКБ липсват мотиви, доказващи сериозния недостиг на кадри в така посочените единични групи професии, каквото е изискването на Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност (ЗТМТМ), за да бъдат включени в списъка. Има разминаване между предложенията за разширяване на списъка, направени от национално представителните работодателски организации и работодателите", се казва още в становището на КНСБ.

Възможността за осигуряване на кадри в дадената фирма чрез "внос" на работници-граждани на трети държави е най-лесният път за наемане на работници и не подобрява по никакъв начин състоянието на българския пазар на труда. Подобен подход би бил отстъпление от интересите на българските граждани, а от там и от решаването на редица социални, включително и на демографски въпроси, се казва още в становището на най-голямата синдикална организация.

Водещи

Най-четени