Спасяваме си земеделието с продажби на руския пазар 17.06 | 15:30

Редица производители у нас, включително руски инвеститори, чакат падане на ембаргото, каза Десислава Танева на колегата си от Москва

От iNews.bg

България ще направи сериозен опит да спаси закъсалите си земеделски производители, като увеличи възможностите за експорт на продукцията им в Русия. Това е една от основните теми, засегнати по време на срещата между министърът на земеделието и храните Десислава Танева и руският й колега Александър Ткачов, която се проведе в рамките на XX Международен икономически форум, който се провежда в момента в Санкт Петербург. По време на разговорите Танева изрази желанието на нейното ведомство за по-нататъшно развитие на сътрудничеството в областта на земеделието и храните, като се използват възможностите, които имат и двете страни за развитие на модерно, експортноориентирано селско стопанство. "Темата, която вълнува най-много цялата земеделскa общност в България, е отпадането на ембаргото и ще могат ли изнасялите забранени в момента стоки предприятия да ползват старите одобрения или ще трябва отново да заявят и получат одобрение от руския регулатор, посочи Танева пред Ткачов.

Земеделският ни министър отбеляза и че в Българската агенция по безопасност на храните са постъпили заявления от редица нови предприятия, които изявяват желание за търговия с Руската Федерация след отпадане на наложените ограничения. Търговският стокообмен засяга месни, млечни продукти, консерви, рибни продукти, храни с традиционно специфичен характер и др. "От страна на нашия национален контролен орган декларираме, че всички те са одобрени, отговарят на изискванията и извършват дейността си съгласно разпоредбите на националното и европейско законодателство", категорична бе министър Танева. Тя отправи молба за предоставяне на информация по отношение на въведената едностранна забрана за внос на растения, растителни продукти и други обекти извън обхвата на ембарговите стоки, забранени за внос в Русия, придружавани с български фитосанитарни сертификати. Руската страна информира, че след изтичане на 2 години от прекратяване на доставките към нейния пазар, българските предприятия трябва да минат нова процедура по одобрение.

По време на срещата Танева и Ткачов обсъдиха предложението за провеждане на работна среща с представители на руската Федералната служба по ветеринарен и фитосанитарен надзор с цел изясняване на казуса с едностранната забрана на въпросните сертификати за растителни продукти, които не са ембаргови. Двамата министри разговаряха и относно издаденото на 27 май 2016 г. Постановление на правителството на Руската федерация, с което месото и зеленчуците, предназначени за производство на детски храни, се изключват от списъка на хранителни продукти, забранени за внос. Съгласно документа вносът на тези продукти се разрешава при потвърждаване на целевото им предназначение, като вносителите ще трябва да докажат, че продуктите, които влизат в Русия, са предназначени за детска консумация. Руската страна заяви, че в момента са на работно обсъждане нормативните актове за процедурите, които ще приложат това Постановление.

Танева припомни, че ембаргото върху вноса на земеделска продукция в Русия засяга и нейните интереси предвид множеството руски инвестиции в българското селско стопанство. Тя даде пример за редица предприятия с руско участие, които са инвестирали близо 35 млн. евро в изграждане на лозови насаждения и винарни, като са се възползвали и от съответните европейски програми за подкрепа. Подобни инвестиции има и в предприятия за преработка на зеленчуци, а отскоро има и заявен интерес за преработка на тютюн. В същото време обаче същите тези руски инвеститори са лишени от възможността да изнасят за родината си голяма част от продукцията.

Водещи

Най-четени