Спираме 40% от производството на зелена енергия 26.03 | 10:59

Производителите 9 месеца са били извън закона, съобщи Асен Василев

От Ралица Стоянова

"Енергетиката е болна", заяви министърът на икономиката енергетиката и туризма Асен Василев на пресконференция. Той представи списък с предложения за "оздравяване" на сектора.

40% от производителите на зелена енергия девет месеца са били извън закона. Те ще бъдат спрени, докато не изпълнят законовите си изисквания, съобщи Василев.

Тези производители не са подавали информация към диспечерските пунктове за произведената от тях енергия. Това е можело да гръмне системата, според енергийния министър.

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) започва анализ в сектора.

Агенцията за държавна финансова инспекция ще направи одит на обществените поръчки в държавните енергийни предприятия. За това са се договорили министър Василев и финансовият министър Калин Христов.

Той обясни, че произвеждаме много повече енергия, отколкото консумираме. Произведената е 12 хил. мегавата, а консумираната - 4700 мегавата.

Останалите оздравителни мерки за енергетиката са:

- Подготовка и изпращане на предложение до ДКЕВР за смяна на начина на изчисляване на енергията, произведена от заводските централи с "кафява енергия”.

ДКЕВР да въведе механизъм за нетирано изкупуване от НЕК и ЕРП на електроенергия, произведена от заводски централи, за да се заплащат само разликите между производството и консумацията.

- Електроенергийният системен оператор (ЕСО) да предложи редуциране на количеството "студен резерв” за периода до септември 2013 година от 1040 МВт и да предприеме необходимите действия за провеждане на тръжна процедура за изкупуване на "студен резерв” съгласно Закона за енергетиката.

"Студен резерв означава, че имаме мощности, които са готови да започнат работа, ако останалите спрат. За тях плащаме, дори когато не работят. Именно заради това трябва да се проведе търг за това кой може да предложи тези резерви”, обясни министъра.

- ЕСО да предложи технически издържана и правно допустима възможност за премахване на ограниченията за износ на електроенергия за Турция.

- Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) да преразгледа възможността за модифициране на такса пренос, с оглед стимулиране на износа.

- ДКЕВР да приеме правилата за търговия, като осигури влизането им в сила до 15 април година, както и да одобри до същата дата Общите условия за достъп на производители до преносната и разпределителните мрежи в страната.

"С тази мярка се прави първа стъпка за либерализиране на пазара”, каза Василев.

- ДКЕВР да изготви механизъм за точното определяне и контрол на количествата електрическа енергия, формиращи квотата за обществен доставчик - квотни централи, обществен доставчик и крайни снабдители.

Водещи

Най-четени