Спряхме износа на ток, всички централи работят за българските потребители 13.01 | 10:22

Още от вчера през границите ни с Румъния и Македония не е преминал нито мегават

От iNews.bg

Тази нощ България спря тотално износът на ток за съседни държави. Това стана със заповед на енергийния ни министър Теменужка Петкова. Причината за драстичната мярка, която ще доведе до финансови загуби за редица производители и търговци у нас е сибирският студ, заради който потреблението на ел.енергия у нас скочи драстично и дори счупи 20-годишен рекорд.

Забраната за износ влезе в сила в 1:00 ч. тази нощ. Краен срок на ограничението няма. То ще продължи докато обстановката не само у нас, но и в региона се нормализира и отпадне рискът от проблеми и аварии по българската електропреносна мрежа, обясни пред БНР зам.-министърът на енергетиката Жечо Станков. Той допълни, че е наложена промяна и на вътрешния пазар. Както бе обявено и по-рано от Теменужка Петкова, най-големите централи у нас – държавните АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица Изток 2", намалиха количествата ток, които предоставят за търговия на енергийната ни борса. Това стана възможно и след разрешението от страна на ЕК, тъй като представлява нарушение на правилата. Все пак търговията там продължава, макар и с по-малки количества ел.енергия. "Козлодуй" и "Марица Изток 2" подават само по 50 мегавата. Останалите се осигуряват от други по-малки производители. Основната част от произведения ток обаче отива за битовите потребители, предимно за отопление.

Макар забраната за износ на ток да бе въведена тази нощ, ограниченията влязоха в сила по някои от границите ни още от вчера. Според данни на ЕСО през целия четвъртък през границите ни с Румъния и Македония не е бил пренесен нито един мегаватчас. Пренос е правен към Сърбия, Гърция и Турция, но не е изключено това да е било енергия на чужди производители, която само да е преминала през българската мрежа, тъй като данните на оператора показват също и влезли в България количества от Румъния.

За днес пък има планиран износ за Сърбия, Македония и Турция, но също и внос от Румъния, Гърция. Количествата обаче са малки и по всяка вероятност отново става дума само за пренос на ток от чужди производители.

Водещи

Най-четени