Средно с 5% може да паднат цените на газа за битовите потребители 26.03 | 17:26
Пледложението ще бъде разгледано от ведомството на 28 март
Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) предвижда намаляване на цените за природен газ за битовите клиенти средно с 5%, а за стопанските клиенти се предвижда намалението да е от 0,04 до 12%.
Това става след решение да се намали цената за "разпределение на природен газ" и "снабдяване с природен газ от краен снабдител", става ясно от доклад на работна група, публикуван на сайта на комисията.
Пледложението ще бъде разгледано от ведомството на 28 март. В него се посочва, че някои от газоразпределителните дружества осъществяват лицензионните си дейности и чрез сгъстен природен газ, но в цените не са включени разходите за сгъстяване на природния газ.
Експертите на регулатора смятат, че има основание за промяна на цената на собствения капитал на газоразпределителните дружества, поради което целевата норма на възвращаемост на собствения капитал се понижава от 12,98% на 8% за дейностите "разпределение на природен газ" и "снабдяване с природен газ от крайни снабдители".
По-рано през деня пък стана ясно, че с 2,73% ще бъде намалена цената на природния газ от 1 април 2014 г., както предвиждаше предложението на "Булгаргаз".
Първоначално работната група на ДКЕВР бе изчислила, че намалението ще бъде 4,56%, но общественият доставчик имаше възражения срещу по-голямото намаление и вчера от регулатора заявиха, че предложеното намаление може да бъде различно.
Цената на синьото гориво за второто тримесечие на годината ще бъде 612,80 лв. за 1000 куб. метра газ без акциз и ДД
Водещи
-
Любомир Дацов: Бюджет 2026 допълнително стимулира негативни процеси
"Не е нормално бюджетът да се управлява по технически формули", смята финансистът от Фискалния...
16.11 | 18:00
-
Божидар Божанов: 46% преразпределение от БВП води до скорошен сблъсък с айсберга
Това е бюджетът на Пеевски, смята депутатът от ПП - ДБ
16.11 | 17:40
-
Киселова: "Лукойл" зависи не само от кабинета и особения управител, а от геополитическата конюнктура
БСП искали увеличение на данък дивидент, защото управители на фирми плащали 5% данък дивидент...
16.11 | 17:00
Най-четени
-
Държавата дава ваучери по 20 000 лв. за саниране на къща
16.11 | 10:40
-
Костадинов от Сочи: Срещнах се с Дмитрий Медведев, "Възраждане" пише история
Лидерът на "Възраждане" заедно с депутата от партията Ангел Георгиев и евродепутатите Рада...
16.11 | 13:20
-
Добрев за бюджет'26: Работата е толкова объркана, че следващият бюджет ще е хубав
Той предупреди, че дефицитът може да бъде над 3%
16.11 | 13:00
-
Назначаването на Румен Спецов за особен управител на „Лукойл“ поражда сериозни въпроси
Темата коментира зам.-председателят на парламентарната комисия по енергетика и депутат от...
16.11 | 11:58