Стойнев: България и Европа работят по общи приоритети 25.04 | 13:45

Европейската политика изцяло отразявала целите на българското правителство

От Георги Георгиев

Основните насоки на европейската политиката изцяло отразявали и приоритетите на българското правителството основните насоки на европейската политиката изцяло отразяват и приоритетите на българското правителството. Това каза министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев по време на Общото събрание на Българската стопанска камера (БСК), съобщава БТА.

Неслучайно една от първите стъпки беше тази за реиндустриализацията, каза министърът. Той отбеляза, че тази политика се базира на три основни стълба - достъп до финансов ресурс, визирайки Българската банка за развитие, достъп до човешки капитал чрез реформа за дуалното образование съвместно с бизнеса и иновациите.

Заместник генералният директор на най-голямата европейска бизнес организация BUSINESSEUROPE Жером Шовен заяви по време на Общото събрание на ЕС, че в организацията има силна обща цел с ЕК да се работи за реиндустриализацията на Европа, което означава повишаване на дела на индустрията в производството на европейско равнище до 20 на сто до 2020 година.

Шовен отбеляза, че делът на производството в БВП от 15,4 на сто е намалял до 15,1 на сто през миналата година. В областта на политиките, отнасящи се до енергетиката и климатичните промени, Жером Шовен открои основните предизвикателства - високите цени за електричеството, климатичните политики и недостатъчното им развитие, липсата на координация, липсата на постигнат напредък в международните споразумения относно политиката по климата.

Организацията отправи няколко препоръки в тази насока, сред които е залагането на цели за конкурентоспособни и сигурни доставки, определянето на единни цели за редукция на емисиите от парникови газовe до 2030 г., поддържане на системата за търговия с емисии като крайъгълен камък на европолитиката по климата и енергетиката, поетапно прекратяване на подкрепата за търговия с енергия, произведена от ВЕИ. Други препоръки са свързани със създаването на благоприятни условия за развитие на дейности в областта на научноизследователската дейност.

Жером Шовен посочи също и необходимостта от засилването на координацията на енергийните политики между държавите членки на ЕС, диверсификацията на енергийните източници на ниво ЕС, включително и чрез ползването на местни източници като шистов газ.

Радвам се, че и Европа говори за реиндустриализацията, но BUSINESSEUROPE трябва да помислят доколко екоцелите в Европа отговарят на нуждите на индустрията, каза министърът и напомни, че България официално бе първата държава, която се противопостави на целта от 40 на сто намаление на емисиите до 2030 г.

Ние за първи път категорично казахме в Европа, че тази политика ще вреди да местния бизнес, допълни Стойнев. Той се аргументира с това, че все още няма глобален договор относно емисиите, и попита дали най-големите замърсители в света – Китай, САЩ следват тази политика.

Какво пречи на европейска фирма да изнесе производството си в страна извън ЕС и да замърсява два пъти повече, попита министърът. Министърът отбеляза също, че на ниво ЕС още няма конкретни цели за икономически растеж. Без да имаме цели, ние предлагаме мерки за ограничаване на икономическия растеж, допълни Стойнев.

Най-четени