Строим общи тържища с Румъния 09.01 | 18:35
Борсите ще бъдат разположени около двата моста на Дунав
България и Румъния ще изградят две общи тържища. Борсите ще бъдат разположени около двата моста на Дунав, а строителство им ще бъде финансирано по Програмата за трансгранично сътрудничество. Това стана ясно след среща в Русе между заместник-министрите на земеделието и храните на България Бюрхан Абазов и Явор Гечев с държавния секретар на Министерство на земеделието и развитието на селските райони на Румъния Даниел Ботаниу и държавния секретар, председател на Националната агенция по ветеринарно-санитарни въпроси и безопасност на храните Влад Манастиреану.
По думите на Гечев това е шанс за фермерите от двете страни директно да продават селскостопанската си продукция. Също така е и важна стъпка в подкрепа на производителите.
Той уточни, че идеята е в начален етап и в следващите месеци предстои активен диалог за уточняване на детайлите по проекта, допълниха от земеделското министерство.
По време на срещата участниците се договориха за изготвяне на договор между двете министерства, в който да се регламентират областите на сътрудничеството в земеделието.
Абазов допълни, че по време на разговорите са дискутирани конкретни предложения, свързани с Общата селскостопанска политика, безопасността на храните и ветеринарно-медицинските изисквания. Формираните тематични групи ще провеждат редовни срещи за обмяна на опит и приемане на най-работещи решения в подкрепа на земеделските производители.
Гечев каза още, че регулярно ще се споделят опи и идеи, за да може всяка от страните да вземе най-подходящото решение и да защити националния си интерес.
Сред приоритетите на румънската страна е обща позиция по въпроса с износа с живи свине в страни от ЕС и трети страни, търговията с плодове и зеленчуци, както и контрола на храните.
Водещи
-
Киселова с информация за престъпления и отменена екстрадиция, свързани с "незаконния град"
Бившият председател на парламента определи случващото се като „имитация на държавност”
09.06 | 21:00
-
От утре: Тестват всяко мляко и масло при внос в България
До получаване на резултатите от лабораторните анализи, транспортните средства с пратките ще...
09.06 | 20:45
Най-четени
-
Тайна държава от ЕС не хареса първата българска възпоменателна монета от 2 евро, блокира я
В социалните мрежи се появиха и други спекулации, че става въпрос за Гърция, Хърватия или...
09.06 | 11:59
-
Емил Пармаков поема временно поста на Георги Кандев
В момента временно изпълняващ длъжността е Емил Пармаков.
09.06 | 10:59
-
Нови скандални разкрития за нарушения излязоха от "Баба Алино" ВИДЕО
Откриха незаконни кладенци, захранвали комплекса в местността „Баба Алино“
09.06 | 15:10
-
Доц. д-р Офелия Кънева: „Новият социален договор“ е отговорът на предизвикателствата на ускоряващия се свят
Тя участва като лектор в 6-ото издание на Green Transition Forum, проведено под мотото...
09.06 | 18:20