Схеми за минимален доход в страните от ЕС, одобриха евродепутати 20.10 | 17:14
Минималната работна заплата винаги трябва да надвишава прага на бедността, се казва в резолюция, приета от Европейския парламент
Европейските депутати предложиха въвеждането на схеми за минимален доход във всички държави членки на ЕС като начин за борба с бедността в доклад по собствена инициатива, приет на 20 октомври. 17 октомври бе ден на ООН за изкореняване на бедността, а 2010 г. е Европейска година за борба с бедността.
В края на 2008 г. 17% от населението на ЕС, или близо 85 милиона души, са живели под прага на бедността. Равнището на риска за бедност е по-високо сред децата и младите хора до 17-годишна възраст (20%), отколкото за населението като цяло. 19% от възрастните хора също са изложени на повишен риск от бедност, подчертава резолюцията на Илда Фигуейредо (ЕОЛ/СЗЛ, Португалия), която беше приета от ЕП на 20 октомври в пленарната сесия в Страсбург.
Минимални доходи
Въвеждането на схеми за минимален доход във всички държави членки на ЕС, състоящи се от конкретни мерки за финансово подпомагане на лицата с недостатъчни доходи, както и улесняване на достъпа до услуги, е един от най-ефективните начини за борба срещу бедността, гарантиране на адекватен жизнен стандарт и засилване на социалната интеграция, се казва в резолюцията.
Схемите за минимален доход трябва да са в размер на 60% от средния доход в съответните държави членки, посочва одобреният текст, който призовава Европейската комисия да представи инициатива в тази област, която да доведе до разработване на план за действие на равнище ЕС.
Алтернативните резолюции, предложени от групите С&Д, Зелени/ЕСА и ЕОЛ/СЗЛ, призоваващи за обща законодателна рамка на ЕС за минималния доход, не бяха одобрени от мнозинството от депутатите.
Нарастващ брой на работещите бедни
С резолюцията депутатите също така се стремят да привлекат вниманието към увеличаващия се брой на работещите бедни. Те подчертават, че минималната работна заплата винаги трябва да надвишава прага на бедността, а работниците, които поради редица причини са под прага на бедността, трябва да имат право на "безусловни" надбавки.
Бедността, засягаща работещи лица, предполага несправедливи условия на труд и изисква усилия за промяна на това положение с оглед на равнищата на заплащане като цяло и равнищата на минималната заплата в частност, се отбелязва в резолюцията.
Водещи
-
Текстилният бранш в България затъва заради китайските гиганти
Засилен митнически контрол
28.01 | 17:59
-
След като времето се затопли и снегът се стопи се оказа, че отново се отвориха дупки между жълтите павета
След като времето се затопли и снегът се стопи се оказа, че отново се отвориха дупки между...
28.01 | 17:20
-
Броят на заболелите от грип и остри респираторни заболявания в Русенска област бележи постоянен ръст
Здравните власти препоръчват:
28.01 | 17:01
-
Отчетен е ръст за заболелите от грип в Пловдив
Плановите женски и детски консултации, профилактични прегледи и задължителни имунизации и...
28.01 | 16:59
Най-четени
-
Продължава издирването на мъжа, който изчезна след взрива на газовата инсталация в Банкя
Вследствие на взрива има и нанесени материални щети и на съседни къщи. Разследващите заявиха,...
28.01 | 09:30
-
Драстично увеличение на заболеваемостта от грип отчитат здравните власти в Перник
Перник броят на болните е нараснал почти двойно, достигайки 261 случая на 10 000 души...
28.01 | 10:45
-
До 18 градуса днес, слънце над цялата страна
28.01 | 08:02
-
Половин България е в грипна епидемия
В 13 области са обявени мерки. Увеличават се и районите, в които учениците ще учат...
28.01 | 13:45