Съживяват енергетиката с ново отделно министерство 09.01 | 09:15

Документът 16:16 съдържа амбициозни мерки за стабилизиране на енергийния сектор, които трябва да бъдат изпълнени до 2016 г.

От Георги Георгиев

Правителството е изготвило мащабен план от 16 мерки, целящи за стабилизиране на енергийния сектор у нас, и които трябва да бъдат изпълнени до 2016 г. Това съобщи вестник "Монитор”, позовавайки се на свои източници.

За момента документът 16:16 е готов само в първоначален вариант и неговото обсъждане на експертно и политическо ниво тепърва предстои. След това ще бъде подложен на широка обществена дискусия. Планът бил разработен от широка група експерти в работна група към Министерския съвет и е първият елемент от подготвяната енергийна стратегия.

Първата от мерките предвиждала отделянето на енергетиката в отделно министерство. За такава структурна реформа се говореше още при предишното правителство, но тя така и не бе реализирана. Според запознати вече е ясен дори броят на заместник министрите.

Те щели да бъдат трима. Единият заместник щял да отговаря за стратегическото развитие на енергетиката, вторият – за газовия сектор, а третият щял да се занимава с въпросите на електроенергетиката и минния бранш.

Сред 16-те мерки за рестарт на енергетиката били набелязани и такива, свързани с определянето на цените на електрическата енергия. Обмисляло се да се промени начинът на формирането на цените от сегашния разходо-ориентиран.

Причината да се мисли за такива мерки било, че според европейските норми от 2015 г. пазарът на еленергия у нас трябва да се либерализира напълно. Това означава, че вече и домакинствата у нас ще могат сами да си избират доставчика на ток. Ускоряване на изграждането на енергийната борса също било сред набелязаните мерки.

Наред с това имало предложения и за сериозни промени, свързани с държавните енергийни компании. Обмисляли се идеи за създаването на три нови холдингови компании.

Едната щяла да бъде електроенергийна и в нея да се включат НЕК, ЕСО, АЕЦ "Козлодуй” и ТЕЦ "Марица-изток 2” и държавните мини. Към нея можело да бъде прехвърлен и делът на НЕК в американската "Контур Глобул Марица-изток 3”. Той е 27%. Засега е останал отворен въпросът за проектната компания за 7-и блок ­ "АЕЦ "Козлодуй” – Нови мощности”, която е собственост на АЕЦ "Козлодуй”.

Втората компания, за чието обособяване се говори, е хидроенергийна. Към нея можело да минат ВЕЦ-овете на НЕК, каскадите и всички язовири. В момента големите големите язовири у нас, които се ползват за производството на ток са собственост на дъщерна компания на НЕК. Към третата холдингова компания, която щяла да е газова, щели да влизат "Булгаргаз” и "Булгартрансгаз”.

Наред с всичко това се обмисляло и дали да не се създаде държавна консултантска компания, която да обедини най-добрите специалисти. Идеята била тя да обслужва реализацията на големите държавни проекти в енергетиката.

Водещи

Най-четени