Токът неизбежно поскъпва от октомври, ще се подпомагат бедните хора 18.09 | 18:35

При газова криза ще синьо гориво от Гърция, топлофикациите минават на мазут

От Георги Велев

В началото на зимния сезон енергото ще започне да ни бърка по-дълбоко в джобовете. Причината е готвеното поскъпване на тока. Увеличението е неизбежно, защото дупката в енергетиката е огромна. Това обяви служебният министър на икономиката и енергетиката Васил Щонов. По думите му увеличение на тока за бита с няколко процента ще покрие само малка част от дефицита в системата.

От ДКЕВР вече обявиха, че планират електроенергията да поскъпне с до 10% от 1 октомври.
Колко точно ще е увеличението, ще ви съобщи ДКЕВР, когато е готова с анализите, потвърди и министър Щонов. Той бе категоричен, че в този случай няма цялата тежест да се понесе единствено от домакинствата, а ще бъде разпределена между всички по веригата.

На въпрос дали се предвиждат мерки за подпомагане на социално слаби домакинства при вдигане на цените на тока, Щонов каза, че за да се въведат такива мерки, е необходимо да се структурира фонд за подпомагане на енергийно бедните. Това обаче едва ли ще стане до 1 октомври, но е възможно до края на годината да се структурира.

В дългосрочен план - следващите 3 до 5 години - като има и постепенно повишаване на цените на тока, ще се задейства и този фонд, обясни идеята министърът.

НЕК изплаща достатъчно пари на "Топлофикация Сливен"

"Топлофикация Сливен" има достатъчно пари за да се разплати с мина "Черно море – Бургас", обясни още служебният министър пред БНР по отношение на казуса със стачкуващите миньори. Отношенията между миньорите и мина "Черно море" се определят от ръководството на мината. В същото време отношенията между ръководствата на мината и "Топлофикация Сливен" трябва да са такива, че да си организират работния процес по най-оптималния начин.

Щонов отново припомни, че основният проблем идва от държавната НЕК, която има сериозни финансови затруднения. Обществения доставчик изплаща на Топлофикация Сливен пари за произведена енергия, а тя прехвърля част от сумите към Мина "Черно море", откъдето получава въглища.

Задълженията на НЕК са и причината за дисбаланса в енергетиката, който се е трупал с години. Става въпрос за тази дупка от 1 млрд. лева, която се дължи на разликата в цените, по които Общественият доставчик продава електроенергия и купува електроенергия по задължителните договори към определени централи, обясни Щонов.
Поради тази причина НЕК не разполага с достатъчно средства и на практика компанията изплаща на своите контрагенти около половината от дължимата сума

Очаква ли ни газова криза?

По отношение на заплахата от недостиг на газ за зимния период Щонов заяви, че това е сериозен проблем. "Едно евентуално намаляване на доставките и спиране на доставките, особено за зимния период, ще изложи страната ни на огромен риск", смята министърът. Този риск може да бъде покрит.
Основната част от количествата природен газ ще идват от газовото хранилище в Чирен, но дневния добив оттам е едва 4,5 млн. куб. метра. В същото време консумацията на газ в зимните месеци в България е 10-12 млн. куб. метра. Така основният проблем е, че трябва да се покрие разликата между тези 10 млн. куб. метра, което е потреблението и тези 4 млн. куб. метра, които дава Чирен.

Това може да се случи по два начина – в случай на нужда страната ни може да получава аварийно доставки на природен газ по газопровода от Гърция. Доставките се извършват обаче на двойно по-високи цени и само ако Гърция има свободни количества газ. Оттам страната ни може да получава между 1 и 3 млн. куб. метра газ дневно.

При газова криза топлофикациите в страната трябва да работят на мазут, като благодарение на това ще се намали консумацията на синьо гориво, обясни Щонов.

Най-четени