Торент тракерите могат да се преследват и по сегашните закони 20.02 | 09:14
Сега 90% от европейците са пирати в интернет, смята евродепутат
Торент тракерите могат да бъдат преследвани и по сегашните закони за защита на авторските права и това става ясно, като се погледне практиката в много от страните в ЕС. Това заяви в интервю за в. "24 часа" евродепутатът от шведската Партия на пиратите Амелия Андерсдотер.
Според нея обаче това трябва да бъде преустановено незабавно. "Законите трябва да се променят към по-добро, а не постоянно да одобряваме нови и нови международни споразумения, които само влошават нещата", смята Андерсдотер.
Тя говори за договора от Пекин, касаещ защита на авторското право, и опасенията, че с ратификацията му от страна на България могат да се забранят торент тракерите и застраши потребителите в итернет. По думите на евродепутата е малко вероятно договорът от Пекин да промени европейското законодателство в тази област.
"В членове 20 и 21 договорът от Пекин забранява заобикалянето на техническите средства за защита на аудио-визуалните записи. Това е глупаво, направо лудост. Ние не искаме да наложим забрана на нормалното за съвременните технологии обратно инженерство. Това ще ограничи всъщност свободата на иновациите", заяви Андерсдотер.
Според нея договорът от Пекин преповтаря много от грешките на законите за авторското право от 90-те години на миналия век. Андерсдотер заяви, че както България, така и другите страни членки на ЕС не трябва да ратифицират споразумението.
Тя поясни, че в законодателството за защита на авторските права на европейско ниво вече са включени текстове, че хиперлинковете в интернет са незаконни. Според евродепутата това е пагубно за интернет.
"Всъщност мрежата все още работи в ЕС просто защото никой не си е потърсил правата именно по тези текстове за защита на авторството. Не може да имаш закони, които почиват на това, че никой не го е грижа за тях. След като по сегашните европейски правила 90% от гражданите на ЕС са пирати, би трябвало да се замислиш, че виновни за това са законите, не европейците", смята тя.
По думите ѝ европейците трябва възможно най-бързо да се включат в обществената консултация, обявена от ЕК. Според Андерсдотер индустрията зависи да измисли, да създаде иновативни бизнес модели, които да са осъществими в интернет средата.
Припомняме, че шефът на дирекция "Авторско право и сродни права" в Министерството на културата Георги Дамянов обясни преди време, че с договора от Пекин се създават, а не ограничават права. По думите му за България Договорът от Пекин не е нещо ново. "Вместо да приемаме евродиректива, която да действа само на територията на ЕС, по-добре да ратифицираме този договор", заяви Дамянов.
Водещи
-
Румен Петков: Новото правителство има толеранс от минус 2 седмици
Нямаме политическо коалиционно споразумение, допълни той
18.01 | 18:02
-
Левон Хампарцумян: Светът в момента е в ремонт
Топ финансистът направи интересен коментар за новата управляваща коалиция, завръщането на...
18.01 | 18:00
-
"Файненшъл таймс": Желязков ще води правителство с проруската БСП
"Евроатлантическата програма е сред основните приоритети“, каза говорител на Желязков за...
18.01 | 17:40
-
Доналд Тръмп пусна своя Meme криптомонета $TRUMP
Обявена само дни преди втория му мандат като президент на Съединените щати, пазарната...
18.01 | 17:28
Най-четени
-
Икономист: Еврозоната остава мираж поне още 2 години
Поскъпването в магаизните е осезаемо, каза Стоян Панчев
18.01 | 12:20
-
ТikTok спира работа на територията на САЩ в неделя
18.01 | 11:40