Три компании вече искат да са стратегически инвеститор в АЕЦ „Белене“ 07.11 | 13:31
Ще каним още големи консуматори на ток за акционери, конкурсът ще има 9 етапа
България кани големи консуматори на електроенергия да се включат като акционери в строителството на АЕЦ "Белене". Това заяви енергийният министър Теменужка Петкова в Министерски съвет, предаде БГНЕС. Тя съобщи още, че по време на седмичното заседание на кабинета е обсъдено бъдещото развитие на проекта. Енергийният министър е представила развитието му, като по този начин спазва поетия към парламента ангажимент до 31 октомври да има яснота какво ще се прави със закупеното руско оборудване за Втора атомна.
Бъдещият стратегически инвеститор ще бъде избран след 9 етапа, стана ясно от думите на Петкова. До предложението за този вариант се е стигнало след дебати между експерти на Министерството на енергетиката, Българския енергиен холдинг (БЕХ), ДП "Радиоактивни отпадъци" и международна консултантска компания. Покани за участие ще бъдат изпратени, след като решението официално излезе в държавния вестник на ЕК.
Към момента три компании официално са заявили интерес. Покана ще бъде изпратена и до конструктора на атомната централа "Росатом". Следващите етапи от конкурса включват подаване на заявление от страна на кандидатите, подписване на договор за конфиденциалност, предоставяне на пълна информация за проекта, разговор с комисия и одобрените кандидати. Очаква се най-рано след година да бъде избран стратегически инвеститор.
Междувременно държавата ще учреди дъщерна компания, в която да бъдат обособени активите и пасивите на АЕЦ "Белене". На въпрос на БГНЕС дали при последната си визита в Москва, Теменужка Петкова е обсъдила тези етапи с руската фирма, изработила двата реактора за АЕЦ "Белене", министърът заяви, че това няма как да стане преди решението на Министерски съвет. Предстои в най-скоро време енергийният министър да представи етапите от конкурса и пред депутатите.
Паралелно с това на заседанието на Министерски съвет, в изпълнение на решение на Народното събрание от 7 юни 2018 г. за възобновяване действията по търсенето на възможности за изграждане на АЕЦ "Белене", в срок до 31 октомври 2018 г. в Министерството на енергетиката бе разработена процедура за избор на инвеститор. В рамките на днешното заседание на Министерския съвет Петкова представи изготвения документ. АЕЦ "Белене" следва да се осъществи на пазарен принцип (без сключване на договори за задължително изкупуване на енергията от българската държава, без предоставяне от българската държава на преференциални цени за изкупуване на електрическата енергия, без сключването на договори за разлика от българската държава, без предоставяне от българската държава на корпоративни гаранции и/или други непазарни механизми за гарантиране на инвестицията) и без предоставяне на държавна гаранция. Изграждането трябва да се реализира с наличното оборудване и активи, на лицензираната за целта площадка. Процедурата за избор на стратегически инвеститор/ри за изграждането на АЕЦ "Белене" съдържа и възможност за включването с миноритарно участие на големи индустриални и други консуматори на електрическа енергия в реализацията на проекта посредством участие в капитала на проектната компания и/или чрез договори за изкупуване на електрическа енергия. Тази възможност ще даде сигурност, стабилност и предвидимост на приходите, ще гарантира финансиране от кредитни институции при по-благоприятни условия.
В процедурата са заложени редица условия, така че да се защитят в максимална степен имуществените и финансови интереси на българската страна, да се осигури енергийната сигурност на България, както и да се гарантира безопасното използване на ядрената енергия. Първият етап за избор на стратегически инвеститор предвижда покана за заявяване на участие в процедурата за избор на стратегически инвеститор за изграждането на АЕЦ "Белене" и покана за заявяване на интерес за придобиване на миноритарно участие в бъдещата проектна компания. Следва подаване на заявления от заинтересованите страни за участие в процедурата, обвързващи оферти и провеждане на преговори. По отношение на възможностите за структуриране на проекта, в документа се отбелязва, че обособяването на активите в отделна проектна компания би могло да се реализира преди, по време или след осъществяването на преговорите с потенциалните инвеститори, респективно избор на стратегически инвеститор/ри.
Министерският съвет одобри представения от Теменужка Петкова доклад и възложи на министъра на енергетиката да представи разработената процедура за избор на стратегически инвеститор за проекта "Белене" в Народното събрание.
Водещи
-
Още един пролетен ден, преди отново да удари зимата
Преобладаващите максимални ще са между 10-12°С в Западна и Северозападна България и малко...
10.01 | 08:00
-
Кирил Петков обвини ГЕРБ за липсата на бюджет
В кулоарите на парламента съпредседателят на ПП Кирил Петков обвини ГЕРБ за липсата на...
09.01 | 17:00
-
Тежка катастрофа на пътя Бургас - Слънчев бряг
На място работи полицейски екип, който регулира трафика. Причините за инцидента се изясняват...
09.01 | 16:45
-
След 2 години: Ливан избра нов президент
Постът бе вакантен от повече от две години - още от октомври 2022 г.
09.01 | 16:30
Най-четени
-
Още един пролетен ден, преди отново да удари зимата
Преобладаващите максимални ще са между 10-12°С в Западна и Северозападна България и малко...
10.01 | 08:00
-
Още един пролетен ден: Слънце, от 14° до 20°С
По-ниски ще са температурите - до 5°-8°, в районите с мъгли
09.01 | 08:00
-
Веселин Вешев от „Възраждане“ се отказва от депутатския си имунитет
Това съобщи председателят на Народното събрание Наталия Киселова в началото на днешното...
09.01 | 10:30
-
ГЕРБ подновява преговорите с БСП и ИТН
От пресцентъра на ГЕРБ съобщиха, че са отправили покана за разговори към Българската...
09.01 | 09:15