Търговците натискат производителите да намаляват цената под себестойност 16.04 | 09:47
Според Корнелия Нинова пазарът е "изкривен" в момента

"Правилата, които въвеждаме в Закона за защита на конкуренцията, гарантират, че дребните и средните български производители ще бъдат равнопоставени с търговците", каза в ефира на Нова телевизия Корнелия Нинова, депутат от Коалиция за България. По този начин тя отговори на въпрос дали ще фалират големите търговски вериги заради промени в Закона за защита на конкуренцията.
По думите ѝ обратно на твърденията на веригите се въвеждат пазарни правила.
"Сега пазарът е изкривен – веригите, от позицията на силните, изкривяват пазара", категорична беше Нинова.
Според нея има три проблема. Първият е с цените и ценообразуването.
"От български производители знаем, че търговските вериги ги натискат да намаляват цената под себестойност, което при тях води до фалити, безработни хора, по-малко данъци", даде пример депутатът.
Нинова беше категорична, че тези ниски цени не са в полза на купувачите. "Карат производителите да свалят доставната цена, но веригите не намаляват цената, на която хората купуват. А относно много ниските цени – те са за сметка на качеството", каза тя.
Корнелия Нинова даде пример и за безумните такси, които търговските вериги събират от производителите – такса за боулинг турнир или такса за отпечатване на торбички за магазина.
"Когато обаче си купим нещо, ние като клиенти също плащаме за тази торбичка и така такса се събира два пъти", заяви депутатът.
Вчера парламентът прие на първо четене промени в Закона за защита на конкуренцията, свързани с отношенията между търговските вериги и техните доставчици.
С предложените промени се целят пазарни и равнопоставени условия за българските производители, въвеждат се пазарни принципи при договарянето.
Водещи
-
Каква програма предлага МОН на учениците през лятната ваканция
Кой контролира дейността на частните детски градини
24.06 | 18:00
-
Търсенето на имоти от висок клас продължава да нараства
Повечето купувачи търсят дом, подходящ за тяхното семейство.
24.06 | 16:59
-
Bloomberg: Война между Путин и НАТО ще струва над 1,5 трилиона долара
Стратегическото значение на Балтийските държави
24.06 | 16:45
-
Русия продължава с ударите: Жертви и разрушения в няколко области
В граничещия с Русия регион дрон е причинил смъртта на трима цивилни - осемгодишно дете, мъж и...
24.06 | 15:59
Най-четени
-
Терзиев: Има прекалено много коли в София, няма как лесно да се реши проблемът с трафика и с паркирането
Нека да гледаме всички елементи на услугата на градския транспорт за години напред и да дадем...
24.06 | 11:15
-
Синдикатите се противопоставят на частните железопътни превозвачи
Бизнесът вижда възможност за подобрение
24.06 | 11:45
-
Пети ден продължава акцията по издирване голямата дива котка в "Шуменското плато"
Призовават се хората, които забележат опасното животно да сигнализират на телефон 112 - без да...
24.06 | 10:30
-
Гергана Паси: Иран наистина е държавата без никакви приятели в света
Иран като заплаха за региона
24.06 | 12:59