Търсещите газ в „Хан Аспарух“ започват дейности и в съседния блок 20.02 | 13:47
„Репсол“ се присъединява към „Шел“ в сондажите

20% от правата за търсене и проучване на нефт и природен газ в "Блок 1-14 Кубрат" ще бъдат прехвърлени от "Шел Интернешънъл Експлорейшън енд Дивелъпмънт Италия С.П.А." на "Репсол България Хан Кубрат С.А.". Това е регламентирано в решение на Министерския съвет, взето на днешното му заседание. Компанията "Репсол" вече работи в съседния блок "Хан Аспарух", където е партньор на "Тотал" и ОМВ.
През октомври 2015 г. Министерският съвет даде разрешение на "Шел Експлорейшън енд прадакшън (LIX) Б.В.", да извърши търсене и проучване на нефт и природен газ в площ "Блок 1-14 Силистар", разположена в континенталния шелф и в изключителната икономическа зона на Република България в Черно море. Договорът за търсене и проучване е подписан на 23.02.2016 г.
През април 2017 г. Министерският съвет даде съгласие правата и задълженията по предоставеното разрешение до бъдат прехвърлени изцяло от "Шел Експлорейшън енд прадакшън (LIX) Б.В." на "Шел Интернешънъл Експлорейшън енд Дивелъпмънт Италия С.П.А.". Тогава е променено и наименованието на проучвателната площ - "Блок 1-14 Хан Кубрат". През декември 2018 г. Министерският съвет даде разрешение за прехвърляне на 30 на сто от правата и задълженията по предоставеното разрешение от "Шел Интернешънъл Експлорейшън енд Дивелъпмънт Италия С.П.А." на "Уудсайд Енерджи (България) Лимитид". Възможността за прехвърляне на правата и задълженията по предоставено разрешение за търсене и проучване, е регламентирана в Закона за подземните богатства.
С днешното си решение Министерският съвет упълномощи министъра на енергетиката да сключи допълнително споразумение към договора за търсене и проучване на нефт и природен газ с "Шел Интернешънъл Експлорейшън енд Дивелъпмънт Италия С.П.А.", "Уудсайд Енерджи (България) Лимитид" и "Репсол България Хан Кубрат С.А.". Разходите по прехвърлянето на правата и задълженията са за сметка на "Шел Интернешънъл Експлорейшън енд Дивелъпмънт Италия С.П.А.".
Водещи
-
Над 2000 на демонстрация във Варна срещу задържането на кмета Коцев
Насловът на протеста е „Пеевски и СГП, долу ръцете от Варна!”
14.07 | 21:00
-
Огнената стихия в Бургас e изпепелила къщи, постройки, покъщнина и домашни животни
Разтърсващи разакази на потърпевшите жители на в.з. Острицата
14.07 | 20:45
-
САЩ ще предостави оръжие на Украйна за милиарди долари
Тръмп заплаши Русия с нови мита
14.07 | 20:30
-
Двата синдиката отменят земеделския протест за утре
Министър Tахов обяви, че има споразумение за индексация на заплатите с 15 до 20% за работещите...
14.07 | 20:15
Най-четени
-
Тежка година за българското овощарство – след катастрофалните загуби при черешите, сега и реколтата от праскови
Последният удар идва от бурята в Сливенско, придружена с ветрове със скорост до 100 км/ч,...
14.07 | 10:59
-
Надежда Йорданова: Подготвяме вот на недоверие през септември
Йорданова изрази мнение предстоят ли нови избори в страната.
14.07 | 09:59
-
Иван Иванов впечатлен от бала на шампионите на Уимбълдън
Шампионът от Лондон се прибира утре вечер в родната си Варна
14.07 | 16:45