Увеличават капацитета на газохранилището в Чирен 15.10 | 16:24
До 2-3 седмици ще бъде подписано окончателното решение за интерконектор Гърция-България

До няколко дни започва реализацията на проекта за разширяване и модернизиране на хранилището за природен газ в Чирен. Това съобщи по време на форума "ЕС – Югоизточна Европа" енергийният ни министър Теменужка Петкова. Проектът предвижда изграждането на два нови сондажа, чрез които да се увеличат възможностите за дневен и годишен добив и нагнетяване на природен газ. Така вместо сегашните 550 хил. куб. метра, хранилището ще има капацитет от 1 млрд. куб. метра синьо гориво.
От думите на Петкова стана ясно още, че разширяването на "Чирен" е част от приоритетите на страната с оглед осигуряването на гарантирани доставки на газ и енергия като цяло. Тя отбеляза още, че правителството работи усилено и за изграждането на междусистемните газови връзки със съседните страни, които също ще способстват за сигурността на доставките. Към това не трябва да се пропуска и развитието на собствения добив на нефт и природен газ и модернизиране на вътрешната газопреносна мрежа, обясни още Петкова.
Тя посочи, че интерконекторът Гърция – България е един от най-важните приоритети на правителството в тази сфера, защото осигурява диверсификация не само на маршрутите, а и на източниците за доставка на природен газ в региона. Окончателното инвестиционно решение за българо-гръцката газова връзката може да бъде подписано през следващите 2-3 седмици, след като бъдат изяснени последните технически детайли. "Реализацията на приоритетните проекти в енергетиката ще гарантира енергийната сигурност не само на България, но и на целия регион на Югоизточна Европа", отбеляза министърът.
Петкова изрази надежда в началото на 2016 г. да бъде завършен и интерконекторът с Румъния, от който остава за изграждане един двукилометров участък под р. Дунав. Връзката със Сърбия също е проект с изключителна важност за интегриране с газопреносната мрежа на ЕС. Енергийният министър информира, че за този проект е осигурено финансиране от българска страна по линия на ОП "Конкурентоспособност" и са стартирани необходимите обществени поръчки, свързани с реализацията му.
"Продължава и работата по газовата връзка с Турция, чието прединвестиционно проучване получи финансова подкрепа в размер на 190 хил. евро от Механизма за свързване на Европа", допълни министър Петкова.
Пред участниците във форума тя акцентира и върху местния добив като фактор за енергийна сигурност в региона. Министърът информира за избрания изпълнител на проучвания в блок "Силистар" в дълбоко Черно море – компанията "Шел". Първоначалните геоложки данни там са много оптимистични, а и в съседство в румънски териториални води вече са открити значителни залежи.
Източник: Econ.bg
Водещи
-
Жълт код за жеги в цялата страна за понеделник – 21 юли
От вторник ще става още по-горещо
20.07 | 18:01
-
Три тира и лек автомобил се удариха между Видин и Монтана
Инцидентът блокира движението по Е-79 при разклона за Винище
20.07 | 18:00
-
Жена е пострадала тежко над хижа "Яворов" в Пирин
20.07 | 17:20
Най-четени
-
Манолова: България е единствената държава, която не е приела нито една мярка срещу спекулата
Властта трябва да приеме такова законодателство, ако иска малко по-безболезнено влизане в...
20.07 | 13:00
-
Мирчев: В КПК има списък с 88 кмета на ПП-ДБ, които са готови за бой
По думите му Делян Пеевски държи ГЕРБ, но не всички там са разбрали, че съдбата на Бойко...
20.07 | 11:20
-
Петкова за заловения рекорден кокаин: България успешно пази границите на ЕС
Участниците в контрабандата са ползвали дипломатическо прикритие за извършване на...
20.07 | 11:00