Унищожиха цяло стадо от 120 болни крави в Старозагорско 27.04 | 16:09

В четвъртък започват да поставят ваксини срещу нодуларен дерматит

От iNews.bg

Елитно стадо от 120 крави, собственост на земеделската кооперация в село Дълбоки, Старозагорска област, е било умъртвено и загробено заради наличие на заразното заболяване нодуларен дерматит. Мерките са, за да се спре разпространението на заболяването. Това съобщи директорът на Областната служба по безопасност на храните в Стара Загора д-р Дамян Миков, цитиран от БГНЕС.

Заболяването е вирусно и засяга едрите преживни животни. Предава се изключително лесно, предимно от комари. Преносители могат да бъдат и хора и животни. Инкубационният период продължава от 14 до 20 дни. Не се предава на хората, но болните животни не могат да бъдат излекувани, поясниха ветеринари.

"От всички стопанства, които са засегнати, това е най-голямото – над 120 животни. Много е тежко за хората, които гледат животните, за нас също – които правим това нещо. За съжаление няма как да се предотврати. Такива са мерките и трябва да се вземат, защото макар и загубата да е 100% за човека, на който му се унищожава стадото, това е един от вариантите да се опазят другите стада в околността. Радвам се, че се оказа нужното съдействие, за да можем да приключим най-бързо с тази неприятна работа. Апелирам към хората да са внимателни", каза Миков.

Шефът на регионалната дирекция апелира към хората, които имат животни да спазват инструкциите, които ветеринарните лекари са им дали: да пръскат, да дезинфекцират, да не събират животните с друг добитък в сборни стада, да ограничат до възможност влизането на всякакви лица, незаети с тази дейност в обектите си. И когато имат съмнения за такъв случай, незабавно по най-бързия начин да уведомяват властите.

Вксината вече е на територията на страната, съобщи експертът. "От четвъртък ще започнат да я раздават и ще я вземем на наша територия да я предоставим на колегите, за да започнат масово да ваксинират, което е добрата новина в случая”, допълни той.

 

 

Водещи

Най-четени