Фаворитът за управител на БНБ има ясен график за реформа 09.07 | 19:06
Бюджетната комисия изслуша кандидатите за управител на БНБ

Считаният за фаворит за поста управител на БНБ Димитър Радев, номиран от ГЕРБ, заяви, че има и конкретен график за преструктуриране на управление "Банков надзор" в централната ни банка, както и за цялостна промяна в БНБ.
Той представи плана си пред бюджетната комисия в Народното събрание.
Останалите са предложеният от Реформаторите Бисер Манолов, номинираният от Патриотичния фронт Григорий Вазов и претендентът на АБВ Виктор Йоцов. Концепциите на всички кандидати бяха сходни.
"Трябва да бъде възстановен институционалният респект към БНБ", заяви претендентът за гуверньор на Българската народна банка Григорий Вазов.
Вазов отбеляза, че правилно решение на новото ръководство на БНБ би било да направи сериозен анализ на протоколите на заседанията на Управителния съвет и на решенията три години назад. Той е категоричен, че новият управител трябва да инициира законодателни промени от гледна точка на функциите и задачите на целия УС на БНБ.
Това се налага тъй като сега на практика има четирима управители, решенията на подуправителите не зависят от управителя на банката, смята той.
Димитър Радев представи пред депутатите 18-месечен график за работа начело на БНБ, разделен на 4 етапа. Първият от тях предвижда до края на септември 2015 г. да бъдат готови мерките за преструктуриране и реформа на банковия надзор, а до декември тази година да се създаде звено за преструктуриране на централната банка. Димитър Радев обеща, че ако бъде избран за управител, ще направи бърз преглед на активите на банковата система у нас и стрес тестове, за чието приключване кандидатът на ГЕРБ си е поставил срок юли 2016 г. Според графика му, до декември следващата година трябва да бъде финализирана оценката за стабилността на финансовата система в България.
Димитър Радев, както и съперниците му за поста са единни по отношение на необходимостта от анализ на активите в българската банкова система. Единствено Григорий Вазов се противопостави на исканите стрес тестове, защото биха били скъпи и ще изземат ресурс от системата.
Четиримата кандидати са единни и в позицията си, че до влизането на България в еврозоната, което е стратегическа цел пред страната ни, валутният борд трябва да продължи да действа. Григорий Вазов обаче се опасява от атаки срещу паричния съвет. "Случилото се през 2014 г. беше атака срещу валутния борд. Тези атаки ще продължат и в бъдеще, защото стои единственият непипнат и неограбен паричен ресурс у нас", сочат наблюденията на Вазов.
Досегашният управител на БНБ Иван Искров подаде оставка, считано от 10 юли, три месеца преди изтичането на втория си мандат на този пост.
Водещи
-
Бракониер получи година и половина затвор за риболов на язовир "Огоста"
Допълнително наказание от Враца
16.07 | 12:15
-
За двойно поскъпване на кафето, сигнализират от организацията "Антиспекула"
В голяма търговска верига, от която много малки магазини зареждат стока, цената на кафето за...
16.07 | 12:00
-
Костадинов предупреди за нов неконтролируем скок на цените заради еврозоната
„Мораториумът беше временен, изтече след шест месеца и се стигна до ситуация, в която...
16.07 | 11:45
-
Готвят се промени в таксите за платена форма
Битката за намаляване на таксите поведоха от Софийския университет, следват ги студенти от...
16.07 | 11:28
Най-четени
-
Кабинетът „Желязков“ разглежда план за използване на BG-ALERT
Дневният ред включва също Решение за приемане на Годишния отчет за изпълнението на бюджета на...
16.07 | 10:15
-
Лидерът на "Величие" отрече връзка с жената, обявила се за негово гадже
Политически обвинения
16.07 | 08:45
-
Спорният казус в „Майчин дом“: Каква е версията на анестезиолога, участвал в раждането
По думите на д-р Карабелова, родилката се е оплакала заради местенето от една зала в друга, но...
16.07 | 09:58