Фалитът - все по-чест изход за фирмите у нас 28.08 | 07:27
Ръстът на фалитите е устойчив - вече пета година

Вече пета година се наблюдава устойчив ръст на фалитите на фирми у нас, сочат данните на Агенцията по вписванията. За продан вече се предлагат цели предприятия и бизнес имоти. Всичко това е породено от финансовата и икономическата криза.
През 2008 година е имало 246 фалита. Миналата година броят им е нараснал до 500. А тази година само за първите седем месеца процедури по несъстоятелност са започнати за още 387 фирми. При тези темпове в края на годината се очаква броят на фалитите да надхвърли 650.
За да се спасят от този неприятен процес и да запазят част от активите и парите си, собствениците на такива фирми се опитват да си продадат бизнеса. Понякога и на безценица, отчитат от Националното сдружение за недвижими имоти.
В Петрич например завод за пластмасови изделия упорито търси нов собственик. Цената - 400 хиляди евро.
"И в момента ни притискат банките за изплащане на кредите, но за съжаление нямаме поръчки, нямаме работа и няма как да се обърнем напред. На пазара се напълни с евтина, както е известно на всички, турска и китайска стока. И за съжаление се ограничи продажбата на нашите продукти”, каза директорът на завода Лъчезар Бакалов пред bTV.
Мандри могат да се купят на цени от 60 до 700 хиляди лева. Пекарни, сладкарски и месопреработвателни цехове тръгват от 50 хиляди. Продават се печатници и рекламни агенции, складове, офис помещения, административни сгради, хотели, магазини и салони за красота. Агенциите за недвижими имоти масово се преориентират от жилищата към бизнес-имотите.
Най-често купувачи на такива фирми са конкуренти, които искат да стъпят в нов регион на страната или дружества от друг бранш, които с минимум преустройства ще ползват новите сгради и складове за други нужди.
По закон активите на фирмите, които вече са обявени в несъстоятелност, се продават от синдици, а това, което е ипотекирано в полза на банките се продава от частните съдебни изпълнители. В интернет-страницата на Камарата на частните съдебни изпълнители има стотици обявления за търгове с бизнес имоти, хотели, складове.
Данъчните пък продават имоти на закъсали данъкоплатци. На таен търг в Балчик бяха продадени луксозни апартаменти на половината от пазарната им цена. Така че, който има пари и е готов да инвестира, го очакват доста интересни придобивки и то на атрактивни цени.
Водещи
-
Какво ще е бъдещето за парк Врана?
Столичната община отделя годишно за поддръжката между 500 и 600 000 лева.
09.07 | 10:30
-
От днес Перник и областта остават без АГ отделение
Причината - няма акушерки. Приемът на родилки се преустановява до 30 юли включително.
09.07 | 10:15
-
България чества 175 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов
Поетът е роден 9 юли 1850 г. в Сопот и умира на 22 септември 1921 г. в София
09.07 | 09:59
-
Студенти излизат на протест пред ректората на Софийския университет
Таксите в СУ скачат до 29 000 лева
09.07 | 09:45
Най-четени
-
Оранжев код за силен вятър и високи температури за седем области в България
Понижение на температурите с хладен въздух
09.07 | 08:30
-
Кабинетът ще обсъди днес проект на решение за осъществяване на наблюдение на цените на стоки и услуги в процеса на въвеждане на еврото в страната
Вчера Съветът на ЕС гласува с единодушие последните решения, свързани с приемането на България...
09.07 | 08:59
-
Комари, вируси и лоша хигиена – новите опасности през ваканционния сезон
„Тропическият комар е единствената причина за тези болести. За съжаление, вече го имаме и в...
09.07 | 08:45
-
Росен Желязков внася становище срещу референдума за еврото
Премиерът Желязков заема твърда позиция срещу провеждането на референдум по въпроса
09.07 | 09:15