Фискалният съвет: Ако се запазят тези разходи, вдигането на данъци е неизбежно 25.02 | 19:00
Прогнозата за събираемостта на ДДС е силно надценена

Ако разходната част на държавния бюджет се запази в този размер и в следващите години, то правителството ще бъде принудено да вдигне данъците. Вдигането на осигурителната вноска е вид данък, но то изобщо не е достатъчно.
Това стана ясно по време на заседание на парламентарната Подкомисия за контрол на публичните средства, която изслушва членовете на Фискалния съвет за проекта за държавен бюджет.
"Или трябва да се намалят разходите, или да се вдигнат данъците рано или късно", каза Любомир Дацов, член на Съвета.
"Вдигането на данъците е политическа мярка и тя зависи от нас, ако сме достатъчно гъвкави, може и да не се случи. Но да, разходите трябва да бъдат свити, което е по-разумният вариант до тук", каза председателят на подкомисията Мартин Димитров.
Фискалният съвет подкрепя възстановяването на стандартната ставка от 20% ДДС за ресторантьорските услуги и за хляба и брашното, не само от фискална гледна точка - като фискален ефект в държавната хазна, но и като гаранция за равнопоставеност и справедливост в данъчното облагане спрямо останалите браншове в икономиката. Мярката беше с временен характер и понастоящем не е релевантна към променените икономически условия. Принципно, тя не постигна очаквания резултат – запазване или намаляване цените на крайните продукти за потребление. Освен това възстановяването на данъчната ставка е и гаранция за пресичането на евентуални злоупотреби с ДДС.
Фискалният съвет счита, че прогнозата за събираемостта на ДДС е силно надценена. Съгласно доклада "VAT gap in EU" от 2024 г., потенциалът за събиране на допълнителни приходи от ДДС се изчислява на 7,7%. В законопроекта не се предлагат мерки, които да подплатят такъв огромен скок в приходите от ДДС, обясни Дацов.
От планираното отпадане на намалената ставка от 9% на ДДС за съоръжения и за доставките на ресторантьорски и кетъринг услуги се очакват приходи от 371, 5 млн. лв., а отмяната на намалена ставка от 0% на ДДС за хляба и брашно се очаква да подобри постъпленията от ДДС с едва 93, 4 млн. лв.
Мерките за намаляване дела на сивата икономика, за борба с данъчните измами, укриването на данъци и отклонението от данъчно облагане са с прогнозен положителен ефект от половин милиард, смятат от Съвета.
Според икономистите, обаче, свалянето на прага за регистрация по ЗДДС от 166 000 лв. на 100 000 лева, не подобрява икономическата среда, и е "стъпка назад". "Това е мярка, която улеснява контролните органи, но товари с разходи малкия бизнес", смятат от Съвета.
Според Фискалния съвет наборът от предложените политики и мерки в Проектобюджет 2025 не отговаря на икономическите цели и проблемите, които би трябвало да адресира държавния бюджет. Ето защо Фискалният съвет счита че, приходите в бюджета са надценени.
В тази връзка икономистите смятат, че в разходите за бюджета следва да се премахнат автоматичните индексирания за възнагражденията в някои сектори, които водят до бюджетен дисбаланс и да се промени подходът на изготвяне на бюджета – да се наблегне на ефективността и качеството на публичните финанси.
Информацията е на БГНЕС.
Водещи
-
След зелено училище: Над 30 деца са с хранително натравяне в хотел в Боровец
Те са от София и Пловдив
02.04 | 17:40
-
Опасно лечение зад граница: Разкриха схема за „зарибяване“ на пациенти в България
Той подчерта, че според действащите у нас закони, и конкретно Законът за здравето, лекари и...
02.04 | 17:20
-
Костадин Костадинов даде коментар пред медиите след дебатите в НС по внесения вот на недоврие
"Всеки един вот на недоверие представлява двоен стрес тест – както за правителството - дали...
02.04 | 17:00
Най-четени
-
Бащата на Сияна: Водачът на ТИР-а не слязъл да помогне, пил кафенце
Институциите бездействат въпреки сигналите
02.04 | 11:30
-
ПП-ДБ: Няма да участваме в този нелеп цирк в пленарна зала, не е сега моментът за оставка на кабинета
Представители на "Продължаваме Промяната - Демократична България" дадоха брифинг
02.04 | 10:58