Фондовете за спасение на икономиките в ЕС не се управляват прозрачно 25.04 | 11:53
Липсва контрол и одит относно това как се харчат 700 млрд. евро

Европейският фонд за финансова стабилност (EFSF) и Европейският стабилизационен механизъм (ESM) не се управляват по прозрачен начин. Такова е заключението на Европейската сметна палата, представено в специален доклад пред Европейския парламент.
Според експертите, в момента за двата фонда с общ капитал 700 млрд. евро отговарят единствено финансовите министри на страните-членки на ЕС, при това ограничено. Всеки министър е отговорен за дела на държавата му във фондовете пред съответния национален парламент. Липсва обаче общ контрол от страна на други институции върху фондовете в качеството им на организации, които ще привличат и ще управляват огромни публични средства.
Засега дейността на ESM ще бъде надзиравана от борд от петима одитори, включително един от Европейската сметна палата и двама от Съвета на министрите. Техните правомощия обаче все още се доуточняват. Европейският парламент, обаче, няма думата относно контрола над фондовете и само ще бъде уведомяван как вървят нещата посредством годишни доклади.
По план ESM трябва да стане постоянния фонд на ЕС за подпомагане на изпаднали в затруднение икономики от еврозоната. Това ще се случи чак през лятото на следващата година, а дотогава двата фонда ще действат заедно.
Водещи
-
Втори ден хаос по европейски летища заради кибератаката
В Брюксел над 80 полета на летището в Завентем бяха забавени, а 20 бяха отменени
21.09 | 18:00
-
Пореден протест заради безводието в Плевен
21.09 | 17:40
-
Великобритания официално признава Държава Палестина
Очакваното обявяване се случи преди сесията на Общото събрание на ООН
21.09 | 17:20
-
НАТО вдигна германски изтребители, заради руски разузнавателен самолет над Балтийско море
Руската машина е летяла в международното въздушно пространство без полетен план или...
21.09 | 17:00
Най-четени
-
Почина продуцентът Росен Цанков
Той е син на режисьора Вили Цанков и доведен син на Стефан Данаилов
21.09 | 10:40
-
Благотворителен базар пред НДК в подкрепа на деца със специални потребности
Той ще се проведе от 10 до 18 ч.
21.09 | 09:15
-
20 страни от ЕС са с отрицателен естествен прираст на населението през 2024 г.
България е втора в негативната класация след Латвия
21.09 | 13:00