Франция и Австрия казаха сбогом на отличния си кредитен рейтинг 14.01 | 09:13
Standard & Poor's оряза жестоко рейтингите на девет европейски държави

Авторитетната кредитна агенция Standard and Poor's понижи кредитния рейтинг на общо девет държави от еврозоната, включително на "отличниците" до този момент Франция и Австрия, предаде Reuters.
До този момент Франция и Австрия имаха най-високия възможен рейтинг - ААА, но след понижението той е вече АА+.
Освен на Франция и Австрия, с едно деление беше понижен и кредитният рейтинг на Словения, Словакия и Малта, а с две деления паднаха рейтингите на Италия, Испания, Португалия и Кипър. За Италия това означава рейтинг BBB+ т.е. толкова, колкото има и Казахстан, докато за Португалия понижението означава статут на "неизгодна за инвестиции икономика".
Свалянето на рейтингите обаче не беше единствената неприятна новина за Европа - икономиките на Франция, Австрия, Финландия, Люксембург и Холандия бяха оценени с негативна перспектива за развитие. Финландия все пак запазва засега отличния си кредитен рейтинг AAA, както и Германия.
Понижението на кредитния рейтинг на Франция е тежък удар срещу способността на еврозоната да се пребори с дълговата криза, твърдят редица специалисти. Франция е вторият най-голям вносител в Европейския спасителен фонд (EFSF).
Водещи
-
Радев: Доставката на F-16 е само началото на ангажиментa към изграждането на реални отбранителни способности
Той проведе среща със зам.-помощник секретаря по отбраната за Европа в Департамента по...
12.04 | 18:00
-
Слава Севрюкова: нНе Гагарин е първият космонавт!
Преди него имало десетина, оцелял е само Владимир Илюшин, отбелязва тя
12.04 | 17:40
-
Рюте: Русия обмисля да разположи ядрени оръжия в Космоса
Това каза генералният секретар на НАТО пред германския вестник "Велт"
12.04 | 17:20
-
Хартиените трудови книжки остават в историята от 1 юни
Те обаче не бива да се унищожават, а трябва да се оформят от последния работодател и да се...
12.04 | 17:00
Най-четени
-
Лазаровден е! Какво повелява традицията, а какво е забранено?
Вижте какви са и поверията за този ден
12.04 | 09:00
-
Мариан Бачев: Културата ще загуби пари по ПВУ
Ресорният министър обаче не се нае да каже прогнозна сума
12.04 | 11:20
-
Пореден протест в София и Телиш срещу войната по пътищата
Те са под наслов: „България няма деца за убиване!“
12.04 | 11:40
-
Хартиените трудови книжки остават в историята от 1 юни
Те обаче не бива да се унищожават, а трябва да се оформят от последния работодател и да се...
12.04 | 17:00