Харчим всеки трети лев за храна 16.11 | 13:39
Над 80% от трапезата ни се състои от евтини храни

Напоследък приблизително всеки трети лев в портфейла на българина отива за храна. Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ). Освен това разходите ни за изхранване бъркат все по-дълбоко в джоба ни. През периода юли-септември 2016 г. близо 32% от месечния разход на българина е отивал за покупка на храна. Паралелно с това той се и увеличава. Спрямо предходното второ тримесечие разходът на един човек за храна е нараснал от 380 на 387 лв. на месец.
На второ място в списъка с харчовете на българина е жилището и сметките. За тях на месец през периода юли-септември сме давали по близо 17% от бюджета си за месеца, като същевременно се отчита и увеличение с 10 лв. до 204 лв. Следващото място се заема от разходите за транспорт, телефон, кабелна телевизия и интернет. Почти 11% от месечния ни разход е отивал в тази посока. Преди това обаче се нареждат данъците и осигуровките, които държавата ни прибира директно или индиректно. Те са 11.6% от средния месечен разход на хората в България.
От статистиката излиза също и че в изхранването си българинът набляга предимно на евтините храни. Основно на трапезата ни присъстват най-вече яйца - 35%, зеленчуци – 27%, хляб – 22% и плодове – 19%. Което означава, че в най-общия случай 84% от храната на масата на хората е от най-евтината. В същото време месото през третото тримесечие е заемало едва 3% от трапезата на хората у нас, колкото и сиренето. При това положение може да се каже, че грубо те присъстват на масата ни веднъж месечно.
Като цяло разходите ни за месечна издръжка продължават да се увеличават. През разглеждания период на всеки българин са му трябвали средно по 1223 лв., за да покрие разходите си за месеца, което е с близо 5% повече спрямо третото тримесечие на 2015 г. В същото време НСИ отчита и увеличение на доходите, но с по-малки темпове – с близо 4 на сто. Средно на месец член на едно домакинство е получавал по 1309 лв. В тях най-голям дял има работната заплата – 54.1%, която обаче намалява, тъй като преди година делът й е бил 55.7%. Точно обратното се наблюдава при доходите от пенсии. Докато през третото тримесечие на 2015 г. те са съставлявали 25.7% от месечния приход на едно лице в домакинство, то през аналогичния период на 2016 г. вече нараства до 28.3%. На трето място са приходите от самостоятелна заетост, които обаче също намаляват спрямо миналата година. Социалните помощи и обезщетения са на следващо място, но с доста нисък дял от 3.2 на сто.
Водещи
-
Военният министър посочи какъв бюджет е нужен за модернизация на въоръжените ни сили
По думите му все повече народите се убеждават, че мирът и сигурността на държавите не са...
05.05 | 18:00
-
В навечерието на Гергьовден на много места агнешкото месо в търговските вериги е изкупено
"Може би в последните месеци или година през известен период от време се вдигат цените"
05.05 | 17:40
-
Няма да имаме задължителен час по религия, ще е задължително избираем час
Това заяви пред журналисти в Пазарджик министърът на образованието Красимир Вълчев
05.05 | 17:20
-
Акушерките са добрите орисници на новия живот
Отново отбелязваме Международния ден на акушерката и засвидетелстваме уважение и благодарност
05.05 | 16:59
Най-четени
-
"Възраждане" внася трето предложение за референдум за лева
След дискусията ще последват протести като форма на натиск срещу правителството, обяви...
05.05 | 10:15
-
10371 българи, които се осигуряват задължително за втора пенсия, са се отказали от нея
НАП води електронен регистър на тези хора, както и на възобновилите участието си в УПФ.
05.05 | 10:45
-
Черешите на Женския пазар в София значително по-евтини отколкото в страната
На фона на рекордните 50-60 лева в страната, столичният пазар предлага по-достъпни цени
05.05 | 16:15
-
Гергьовденската трапеза не е просто кулинарна - тя е ритуал, символ, молитва
Традиции и обичаи на Гергьовден
05.05 | 15:00