Харчим най-много за храна и жилище 31.08 | 13:36
Увеличават се разходите за здравеопазване, транспорт и облекло, намаляват режийните
С 8,2% - на 870 лв. - се е увеличил общият разход на лице от домакинство през второто тримесечие на 2011 г. спрямо същото тримесечие на 2010 г.
Разходите за храна и жилище (енергия, горива, вода и др.) имат най-голям дял при формиране на общия разход и представляват 49,5%, съобщи НСИ.
Най-съществено перо от бюджета на българските домакинства са разходите за храна и безалкохолни напитки. Като абсолютни стойности те се увеличават с 1,9% и през второто тримесечие на 2011 г. са 316 лв. средно на лице от домакинството. Относителният им дял в общия разход намалява с 2,2 процентни пункта и представлява 36,4% от него през второто тримесечие на 2011 година.
Разходите за дома (вода, електроенергия, отопление, обзавеждане и поддържане) се понижават от 137 лв. през второто тримесечие на 2010 г. на 135 лв. средно на лице от домакинство през същото тримесечие на 2011 година. Делът им в общия разход незначително се понижава с 1,5 процентни пункта и достига 15,6%.
Разходите за здравеопазване се увеличават с 11,5% през второто тримесечие на 2011 г. спрямо същото тримесечие на миналата година и възлизат на 51 лв. средно на лице. Делът им в общия разход е 5,8% и се увеличава незначително.
Увеличават се разходите за транспорт и съобщения с 6% и достигат 97 лв. средно на лице, а относителният им дял намалява от 11,4 на 11,1%.
Разходите за алкохолни напитки и цигари се увеличават с 2,2% и през второто тримесечие на 2011 г. възлизат на 39 лв. средно на лице от домакинството. Техният относителен дял в общия разход е 4,5%, което е с 0,2 процентни пункта по-малко в сравнение с второто тримесечие на 2010 година.
Увеличават се разходите за облекло и обувки с 18,5% и през второто тримесечие на 2011 г. те са 27 лв. средно на лице. Делът им в общия разход е 3,1%, което е с 0,3 процентни пункта повече в сравнение с второто тримесечие на 2010 година.
Няма съществена промяна в потреблението на основни хранителни продукти средно на лице от домакинство през второто тримесечие на 2011 г. спрямо същото тримесечие на 2010 г.
Водещи
-
Успяват ли търговските обекти да връщат в евро?
Хора са се опитвали да купуват дори стекове цигари със стотинки, за да се отърват от тях
02.01 | 10:00
-
След преминаването в евро: Таксиметрови апарати отчитат двойни суми
Според производител на машините причината е технически проблем
02.01 | 09:45
Най-четени
-
Петдневен траур в Швейцария след най-голямата трагедия в историята на страната
Жертвите от изгорелия бар в Кран-Монтана вече са 47, издирват 16 италианци в руините
02.01 | 09:30
-
Успяват ли търговските обекти да връщат в евро?
Хора са се опитвали да купуват дори стекове цигари със стотинки, за да се отърват от тях
02.01 | 10:00