Хората с колективен трудов договор имат по-високи заплати 28.03 | 09:45
ИСС счита, че съществуващата в Кодекса на труда правна рамка на колективното договаряне е изчерпала първоначалния си стимулиращ ефект и в момента има задържаща роля

Работещите, които имат подписан колективен трудов договор, взимат по-високи заплати, показват данни на НСИ, се казва в становище на тема "Подходи за изготвяне на план за действие за насърчаване на колективното трудово договаряне в България", изготвено от Икономическия и социален съвет.
Разработването на становището бе разпределено на Комисията по труд, доходи, жизнено равнище и индустриални отношения и Комисията по европейски политики и европейски процес.
Според данните на НСИ в България при наетите, обхванати от колективен трудов договор, средната брутна часова заплата е с 8,3% по-висока, средната брутна месечна заплата - с 18,6% по-висока, а средната брутна годишна заплата - с 22,4% по-висока от заплатите на лицата, които не попадат в тази категория.
В него се констатира, че България попада сред държавите, които нямат 80% покритие чрез колективни трудови договори, което не съответства на Директивата за адекватните минимални работни заплати. В този смисъл ИСС счита, че е необходимо да се подготви план за действие за насърчаване на този тип договаряне и не бива да се допуска приемане на законодателни текстове, които по своята същност и философия вредят на колективното договаряне.
ИСС счита, че съществуващата в Кодекса на труда правна рамка на колективното договаряне е изчерпала първоначалния си стимулиращ ефект и в момента има задържаща роля.
Мнението на съвета е, че в системата от правни норми, уреждащи колективното договаряне, следва да се заложи разширяване на възможностите за договаряне, като особено внимание трябва да се отдели на неправните и правните спорове, свързани със сключването и изпълнението на колективните трудови договори и тяхното уреждане, вкл. и на определението на института "колективен" трудов спор, които на този етап непълно и не в съответствие с развилата се практика се уреждат от приетия през 1990 г. Закон за уреждане на колективни трудови спорове, пише Pariteni.bg.
Водещи
-
Близо 600 000 души са декларирали доходите си пред НАП седмица преди изтичане на крайния срок – 30 април 3
Над 86% от годишните данъчни декларации са подадени онлайн, срокът изтича на 30 април
24.04 | 11:30
-
Бащата на Сияна с писмо до главния прокурор: Смъртта на детето ми не е инцидент, а следствие и публична екзекуция
Той отправи благодарност, че делото за смъртта на детето му е поверено на Национална...
24.04 | 11:15
-
Везенков изигра ключова роля за победата на Олимпиакос срещу Реал Мадрид
Везенков бе най-резултатен за "червено-белите" с 23 точки, като добави и 7 борби за 27 минути...
24.04 | 10:59
-
Българите продължават да купуват имоти въпреки високите цени
Над 45 000 сделки с имоти само за първите три месеца на годината
24.04 | 10:45
Най-четени
-
До 500 лева глоба грози закъснелите с данъчните декларации
Сериозни санкции за закъснение
24.04 | 09:30
-
На 87 години почина легендарната журналистка на БНТ Даниела Кънева
През 2020 г. президентът Румен Радев я удостои с Почетния знак на държавния глава за нейния...
24.04 | 10:00
-
Денят на "синовете на гърма" – какво знаем за Светли четвъртък
Народни обичаи и вярвания
24.04 | 09:15
-
Затварят магистрала „Хемус”
Затварянето е наложено заради ремонтни дейности при 31-ви километър на магистралата
24.04 | 09:45