Хр. Вучева: Най-добре е акционерите в КТБ да се заемат с казуса 18.09 | 10:40
Вложителите в банката също трябва да се включат в оздравяването, смята икономистът
Трябва да се търси вариант, при който вложителите се включват като реални участници в процеса на възстановяване на Корпоративна търговска банка (КТБ). Това смята икономистът и бивш финансов министър Христина Вучева. Според нея това е належащо, за да могат клиентите на КТБ да се успокоят и да не се стига до следващо масово теглене на пари от финансовата институция.
Вучева посочва, че най-добрият вариант би бил акционерите да се заемат с решаването на проблема, като покрият възможната загуба, осигурят ликвидност и КТБ отвори врати. Тя посочва, че заедно с това е необходимо вложителите да запазят спокойствие и да теглят само когато това е наложително.
"Добро решение по този вариант е, ако участието на основните акционери се съчетае с предоставяне на депозит в КТБ на средства от фискалния резерв (не повече от 1 млрд.лв.), което ще помогне за доверието и ликвидността”, обяснява още икономистът. "Този начин е сравнително добър и би бил успешен, защото сумата остава част от фискалния резерв”, допълва тя в анализ за в-к "Труд".
Според Христина Вучева е от значение хората, които се занимават с казуса КТБ, да бъдат добронамерени и неутрални. "Тези, които още от първия ден повтарят, че изходът е само един - ликвидация и изплащане на гарантираните по закон 100 000 евро, не са нито добронамерени, нито неутрални и вероятно не са прочели разделите "Надзорни мерки” и "Специален надзор” в закона за кредитните институции", казва тя.
Бившият финансов министър продължава да твърди, че най-скъпият изход от кризата с поставената под специален надзор финансова институция е ликвидацията. "Eвентуалната загуба от обезценка на активи, която трябва да се покрива от капитала, няма да бъде в размери, които биха смутили акционерите”, допълва Вучева.
КТБ трябва да бъде оздравена, обявяването на банката в несъстоятелност ще струва изключително много пари на данъкоплатеца. Това обяви депутатът от партия АБВ Константин Проданов. По неговите думи в момента коментирането на темата с поставената под специален надзор финансова институция са затруднени, защото липсва пълна информация за нейното състояние.
Бившият премиер Иван Костов също подчерта, че данъкоплатците ще пострадат най-много при фалит на КТБ. "Мога да го докажа с числа при сериозни разговори, при сериозни дискусии", коментира той. По неговите думи, ако се стигне до фалит на финансовата институция преките финансови загуби ще са в диапазона 5,5-6 млрд. лв. Според Костов оздравяването на поставената под специален надзор банка ще излезе далеч по-евтино. За него са нужни не повече от 2,4 млрд. лв.
Водещи
-
Класация на най-пияните известни личности
На второ място в черната класация попада известният шеф готвач Андре Токев, който бе спипан да...
14.11 | 17:45
-
Пуснаха под домашен арест актьора Димо Алексиев
За съжаление бях толкова глупав и самонадеян. Може би не мислех, че виното, което съм изпил,...
14.11 | 17:30
-
Димо Алексиев: Не бих искал името ми да се свързва с подобни повторни деяния
"Бях глупав и самонадеян, не мислех, че виното, което съм изпил ще даде такъв резултат. Иначе...
14.11 | 17:15
Най-четени
-
Лена Бориславова обясни трудно ли ще се състави кабинет
ГЕРБ-СДС официално отказаха да ни поканят докато не си изберат с някой друг председател на...
14.11 | 11:15
-
Култови участници от "Игри на волята" за Димо: Всички се забавлявали на пиянските му изцепки по време на снимки
Неделчо и Туджаров, които са били участници от "Игрите", разкриха в техния "Надкаст" шокиращи...
14.11 | 14:59
-
Главчев: Боеспособността, модернизацията и превъоръжаването на Българската армия са ключова задача
Попитан за доклада на МВР относно случилото се миналата седмица пред Народния театър,...
14.11 | 14:15
-
Задават се нови валежи от дъжд и сняг
Очакват се до 25-30 см в планините и временни ограничения по приходите в Стара планина
14.11 | 08:00