Храните в световен мащаб са поскъпнали 04.07 | 19:15
Индексът на световните цени на храните достигна средна стойност от 128 пункта през юни, което е с 0,5 на сто повече от май

Индексът на световните цени на храните достигна средна стойност от 128 пункта през юни, което е с 0,5 на сто повече от май. Това съобщи Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО). Според данните на ФАО спадът при международните цени на зърнените култури и захарта е компенсиран от по-високите цени през май на млечните продукти, месото и растителните масла.
Индексът, който проследява месечните промени в международните цени на набор от световно търгувани хранителни стоки, през юни 2025 г. е с 5,8 на сто по-висок в сравнение с нивото си година по-рано. Все пак, той остава доста под пика си от март 2022 г.
Ценовият индекс на зърнените култури пада с 1,5 на сто през юни спрямо предходния месец. Световните цени на царевицата сe понижават рязко за втори пореден месец на фона на изобилните доставки от Аржентина и Бразилия. Цените на соргото и ечемика също са по-ниски. За разлика от това, цените на пшеницата се повишват поради опасения, свързани с времето, в части от Европейския съюз (ЕС), Русия и САЩ. Международните цени на ориза леко падат, главно при сортовете Индика, отразявайки по-слабото търсене.
Индексът на цените на растителните масла се е повишава с 2,3 на сто спрямо май, воден от ръста на палмовото, соевото и рапичното масло. Международните цени на палмовото масло се покачват с близо 5 на сто поради силното световно търсене. Цените на соевото масло също се повишават през юни, водени от очакванията за засилено търсене на биогорива в Бразилия и САЩ, както и от по-високите цени на соята в Южна Америка на фона на стабилното международно търсене. Цените на рапичното масло също скачат на фона на ограничените перспективи за световното предлагане, докато цените на слънчогледовото олио се понижават поради подобрените перспективи за производство в Черноморския регион.
Ценовият индекс на месото се увеличава с 2,1 на сто през юни, достигайки нов исторически връх. Световните цени на говеждото, свинското и овчето месо се вдигат, докато цените на птичето месо продължават да падат.
Индексът на цените на млечните продукти се е повишава с 0,5 на сто през юни в сравнение с предходния месец, като цените на маслото достигат нов рекордно висок връх на фона на ограничени доставки в Океания и ЕС, съчетани с продължаващо силно търсене от Азия. Цените на сиренето растат за трети пореден месец, докато тези на обезмасленото и пълномасленото мляко на прах падат поради слабото световно търсене и изобилните доставки.
Ценовият индекс на захарта е надолу с 5,2 на сто спрямо май, отбелязвайки четвъртия си пореден месечен спад и достигайки най-ниското си ниво от април 2021 г. Намалението отразява подобрените перспективи за производството в Бразилия, Индия и Тайланд, където благоприятното време и разширените насаждения би трябвало да доведат до по-високи добиви.
Водещи
-
Бюджетът е разчетен така, че е почти неизпълним в приходната му част
БНБ може да печати евробанкноти, но първо трябва да се премине през целия процес по приемане...
05.07 | 18:00
-
България е увеличила с 2500% износа на ток
Рекордът е на фона на трудната за енергетиката ни 2024-а година
05.07 | 17:41
-
Спецов: Икономическата обстановка у нас се подобрява
НАП отчита ръст в приходната част, Спецов разкритикува търговците за увеличаването на цените
05.07 | 17:20
-
Димитър Вацов: С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС
"Борисов и Пеевски държат линия на отворени врати към крайните националисти"
05.07 | 17:00
Най-четени
-
Караджов: Климатиците в немските ни вагони не работят, прозорците не се отварят
Така те стават като пещ, категоричен е министърът
05.07 | 15:00
-
Веселин Стойнев: Нищо не може да ни попречи за приемането на еврото
Кабинетът ще изкара пълен мандат, прогнозира Георги Харизанов
05.07 | 14:00