Христина Христова: Вноските за пенсия не се губят 24.07 | 10:45
"Никой не може да получи по-малка сума от внесената за пенсия", обясни бившият социален министър

"Хората няма как да загубят стойността на сумите, които са внесли за пенсия, въпреки отрицателната доходност. Номинално парите не се губят, има резервен фонд. Идеята на сумите в т.нар. втори стълб на пенсионния фонд е да се увеличат парите на хората". Това заяви бившият социален министър Христина Христова в предаването "Твоят ден” по NOVA NEWS.
Според нея никой не може да получи по-малка сума от внесената. Основната инвестиция на пенсионните фондове е в Държавни ценни книжа, уточни Христова.
Тя спомена за т.нар. Мултифондове – лично вносителят да преговаря и да реши част от парите за пенсия да се инвестират в по-рискови операции. В момента все още не е възможно това – Мултифондовете не са въведени в т.нар. втори стълб на пенсионната система.
Христова обясни, че за първата пенсия внасяме около 40 г., а първите пенсионери, получили пари по втория стълб са внасяли наполовина отчисления от доходите си.
На фона на призивите за осигуряване върху всички доходи стана ясно, че работим за 399 евро, а във Франция минималната заплата е 1747.
Водещи
-
Слави: Истината е, че България вече е равноправен член на Европейския съюз
Една държава не върви напред със страх, а върви напред със разум и с гордо вдигната глава,...
04.06 | 20:46
-
Хампарцумян: На 1.01.26 си измиваме очите, изкъпваме се хубаво, вече ще сме с по-високо самочувствие
Ние сме едно много малко парченце от еврозоната, заяви финансистът
04.06 | 20:30
-
Кирил Петков: Асен Василев наложили финансова политика, довела ни до еврото
Днес дойде информация, че строежът на магистралната отсечка Русе-Бяла, ще бъде взет от фирма...
04.06 | 20:15
Най-четени
-
Желязков: Ще дадем всички гаранции, че няма да има недобросъвестни търговски практики
И съобщи мерките, които правителството предприема.
04.06 | 11:30
-
ЕК: България е готова да приеме еврото от 1 януари 2026 г.
Това се казва в огласения днес конвергентен доклад от Еврокомисията за България
04.06 | 14:12
-
Асен Василев: Изпълнихме мечтата си да бъдем равни на другите европейски народи
Смятаме, че това правителство е вредно за България, коментира той предстащия вот на недоверие,...
04.06 | 15:30
-
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов с коментар преди излизането на конвергентния доклад
Той коментира и протеста срещу еврото, който блокира центъра на София.
04.06 | 10:59