Христо Казанджиев: Крайният печеливш от договор с "Боташ" е "Газпром" 15.05 | 18:20
"Големият губещ е България", заяви енергийният експерт

Крайният печеливш от договор с "Боташ" е руската компания "Газпром". Големият губещ е България!
Това каза пред БНР енергийният експерт Христо Казанджиев и обясни:
"В резултат на това споразумение и останалият свободен капацитет от "Турски поток" беше ангажиран за руския природен газ и в момента Турция се възползва от ситуацията да транзитира и продава руски газ под формата на турски. Големият губещ е България! Още повече, че към момента на подписването - капацитетът, който беше реализиран, беше напълно излишен".
Той изтъкна, че прекратяването на договора е изключително трудно, дори невъзможно, да бъде направено, но има по-радикални методи, които да доведат до прекъсване на неговото действие:
"Въпрос на политическа воля е това нещо да се случи. Очевидно е, че подписването на това споразумение е геополитически мотивирано. Поради тази причина ми се струва много трудно да се стигне до консолидация около едно политическо решение за прекратяването на договора".
Христо Казанджиев определи договора с "Боташ" като скандален и безпрецедентен случай, който се коментира от 2022 г.:
"Нито едно правителство досега не намери волята да промени или да прекрати това споразумение по един или друг начин".
Според него едно задълбочено изследване ще покаже, че прекалено голям капацитет е ангажиран за нещо, което не може да се случи в дългосрочен план, като България е губещата страна.
По думите му е крайно време прокуратурата да се самосезира по тази тема и след днешното обсъждане в Народното събрание да се задейства.
"Корупцията има различни форми, освен плащането на пари, а и гарантиране на други бонуси, гарантиране на политическа кариера. Смятам, че е имало такъв основен елемент, освен и някакво нерегламентирано въздействие върху определени политически лица, които са марионетки на Русия и "Газпром", коментира още той.
Тепърва ще се инкасират значителни щети за българската енергетика, в частност за "Булгаргаз", който в един момент ще бъде принуден да обяви несъстоятелност, прогнозира енергийният експерт.
Водещи
-
Цветлин Йовчев: България може да стане мишена на провокации и агресия от руска страна
Битовият инцидент в Русе много се политизира, заяви бившият шеф на ДАНС
15.09 | 21:00
-
Загадъчни радиосигнали от дълбините на Антарктида
Живият Нострадамус: Те са доказателство за съществуването на паралелни вселени
15.09 | 20:45
-
Тръмп държи кодовете за 20 атомни бомби в Германия
Плановете на САЩ са ясни - само те могат да възпрат Русия с нейните 5500 бойни глави
15.09 | 20:30
-
Ваня Григорова: Никой не бива да задължава осигурените лица да вкарват вноските си в частен пенсионен фонд
Според нея трябва да има таван на пенсиите, който може да се увеличи, но не и да се премахне
15.09 | 20:00
Най-четени
-
Радев: Съгласен съм с Борисов, че „Хемус“ ще ни струва двойно, първият път плащанията изтекоха в чували
"Разбира се, че ще ни струва двойно, аз съм съгласен с него, тъй като първият път плащанията...
15.09 | 11:30
-
Премиерът Желязков: Учителите са най-уважаваните хора в нашето общество
По думите му над 20 процента от учителите са под 35 години и това е атестат, че все повече...
15.09 | 10:54
-
Румен Радев горд, че е част от вълнението на първия училищен звънец
Румен Радев завърши речта си с думите: "На добър час".
15.09 | 10:30
-
Брутална катастрофа в София - колата е на части, шофьорът загина
Той е летял с 218 км/ч
15.09 | 13:30