Цената на петрола продължава да расте 10.12 | 12:45

Прогнозират повишаване на търсенето на суровината

От Десислава Маданска

Заради увеличаването на материалните запаси в САЩ цената на лекия суров петрол се увеличи. Страната все още е водещ потребител на суровината в глобален мащаб.

Най-вероятно дълго чаканото съживяване на търсенето най-накрая ще се случи. Това коментира Дейвид Ленокс - анализатор в Fat Prophets, Сидни (Австралия).

Суровият петрол за доставка през януари е поскъпнал с 36 цента до 97,70 долара за барел на електронната търговия на борсата в Ню Йорк. Контрактите са поевтинели с 31 цента до 97,34 долара за барел вчера (9 декември), което е най-ниската цена от 4 декември насам.

Стойността на всички изтъргувани фючърси е с около 30% под средната за последните 100 дни.

Петролът сорт Brent с доставка през януари също поскъпна с 47 цента (0,4%) до 109,86 долара за барел на борсата в Лондон. Разликата между него и суровия петрол достигна 12,18 долара спрямо 12,05 долара вчера.

Най-четени