Цените на природния газ в Европа, Азия и Северна Америка регистрираха значителен ръст тази година. Според Гавин Магуайър от Reuters, спадовете варират между 30% и 50%, като това вероятно не е краят на покачването. С настъпването на зимата и предстоящото застудяване в тези региони, очакванията за ценовото рали се засилват.
Продължават нарастващите прогнози за по-високи цени, въпреки че САЩ разполага с най-големите запаси от природен газ от 2016 г. насам, достигащи над 3,9 трилиона кубически фута. Дори тези значителни резерви не успяха да спрат спекулантите да преосмислят позициите си.
Освен сезонния ръст на търсенето, друг ключов фактор е производството. Производителите в САЩ, дълго време ограничавали добива заради ниските цени, сега ще имат нужда от време да реагират на покачващите се цени с увеличаване на добива. Докато това стане, цените вероятно ще продължат да се покачват, заедно с разходите за електроенергия в ключови пазари, пише Money.bg.
Европа остава водещ двигател на търсенето на газ, особено през зимния сезон, когато добивът от вятърни и слънчеви източници е ограничен. Германия, например, разчита основно на въглища и природен газ, докато азиатските страни също се борят за доставки на втечнен природен газ (LNG) от САЩ. Тази конкуренция отново предизвиква недостиг на пазара.
Въпреки че Китай наскоро увеличи капацитета на газопровода "Силата на Сибир", намалявайки зависимостта си от LNG, това облекчение не е достатъчно за цялостния баланс. Европа вероятно отново ще изпревари Азия в надпреварата за газ, което ще доведе до повишени разходи за електроенергия в ЕС, а азиатските страни ще бъдат принудени да увеличат използването на въглища.
Тази ситуация влошава инфлацията в Европа, където разходите за живот вече предизвикват сериозно недоволство. Същевременно производителите в САЩ не могат бързо да отговорят на търсенето, което допълнително утежнява баланса между предлагането и търсенето.
Газовите запаси в Европа също намаляват
Страни като Германия, Франция, Италия и Нидерландия вече черпят значително от хранилищата си, което създава риск от недостиг, освен ако времето не се окаже благоприятно. Въпреки това, непредсказуемите климатични условия и амбициите за енергиен преход оставят малко пространство за оптимизъм относно стабилността на газовия пазар през зимата.
Водещи
-
Откриха проект за рециклиране на строителни отпадъци в Кремиковци
Умните общества не си замърсяват околната среда, заяви вицепремиерът Томислав Дончев
03.05 | 18:00
-
България триумфира в отборната надпревара при девойките на Еврокупата по художествена гимнастика
Грациите ни спечелиха златото в Баку
03.05 | 17:40
-
Какъв ще е м. май за всеки според личния му месец?
Времето е подходящо за шопинг на джаджи и домашни ел. уреди, сочи месечната прогноза на топ...
03.05 | 17:20
-
България и Гърция подписаха съвместната декларация за водите на Арда
Това съобщиха днес от гръцкото външно министерство, родното МВнР още не е потвърдило
03.05 | 17:00
Най-четени
-
България и Гърция подписаха съвместната декларация за водите на Арда
Това съобщиха днес от гръцкото външно министерство, родното МВнР още не е потвърдило
03.05 | 17:00
-
Антон Хекимян: Сицилианска е драмата между Терзиев и Спаси София
Борис Бонев е като латерна, с Терзиев говорят само за пари и постове, издаде той
03.05 | 13:00
-
Гришо си призна, че е с ново гадже (СНИМКИ)
03.05 | 13:40