Цените на родното производство продължават да растат 28.04 | 14:16
Най-голямо поскъпване през март е отчетено при добивната промишленост, в енергетиката е обратното

През март продължава поскъпването на производствените цени, но то вече е с по-слаби темпове. Така нарастването им е с 4.1% в сравнение с март на изтеклата година. Годишното поскъпване през февруари беше с 6%.
Увеличение на цените е отчетено в добивната промишленост - с 12.4%, и в преработващата промишленост - с 5.7%, а намаление е регистрирано при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 1.6%.
В преработващата промишленост по-съществено увеличение на цените се наблюдава при производството на основни метали - с 15.2%, при производството на електрически съоръжения - с 4%, и при ремонта и инсталирането на машини и оборудване - с 3.3%, а намаление е регистрирано при производството на компютърна техника, електронни и оптични продукти - с 0.8%, и при печатната дейност и възпроизвеждането на записани носители - с 0.6%.
В сравнение с февруари заводските цени спадат с 0.5%. По-ниски цени са регистрирани в преработващата промишленост с 0.8%, в добивната промишленост цените нарастват с 1.1%, а при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ няма изменение.
По-съществено намаление на цените в преработващата промишленост се наблюдава при производството на основни метали - с 1.8%, и при производството на компютърна техника, електронни и оптични продукти - с 0.5%, а увеличение е регистрирано при производството на електрически съоръжения - с 1.3%, и при производството на хартия, картон и изделия от хартия и картон - с 0.7%.
Индексът на цените на производител на вътрешния пазар през март нараства с 2.1% в сравнение със същия месец на 2016 година. Увеличение на цените е регистрирано в добивната промишленост - с 8.8%, и в преработващата промишленост - с 4%, а намаление е отчетено при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 1.8%.
По-високи цени в преработващата промишленост спрямо март 2016 г. са отчетени при: производството на основни метали - с 13.7%, ремонта и инсталирането на машини и оборудване - с 3.9%, производството на електрически съоръжения - с 3.8%.
Намаление на цените се наблюдава при печатната дейност и възпроизвеждането на записани носители - с 0.7%, при обработката на кожи; производството на изделия от обработени кожи без косъм и при производството на изделия от други неметални минерални суровини - по 0.6%.
В сравнение с февруари цените намаляват с 0.3% спрямо февруари. Намаление на цените е регистрирано в добивната промишленост - с 0.9%, и в преработващата промишленост - с 0.4%, докато при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ няма изменение.
В преработващата промишленост спад на цените спрямо предходния месец се наблюдава при производството на основни метали - с 1.3%, при обработката на кожи; производството на изделия от обработени кожи без косъм и при производството на компютърна техника, електронни и оптични продукти - по 0.4%, а нарастване е отчетено при производството на електрически съоръжения - с 1.2%, при производството на дървен материал и изделия от него, без мебели, и при производството на химични продукти - по 0.9%.
За година производствените цени за външния пазар растат с 8.1 %. В преработващата промишленост увеличението на цените на производител през март 2017 г. е със 7.7% спрямо март 2016 година. По-високи цени са отчетени при производството на основни метали - с 15.6%, и при производството на лекарствени вещества и продукти - с 5%.
Намаление на цените се наблюдава при производството на компютърна техника, електронни и оптични продукти - с 1.7%, и при производството на машини и оборудване с общо и специално предназначение - с 0.1%.
В сравнение с февруари цените спадат с 0.9%.
В преработващата промишленост е отчетен спад на цените с 1.2%. По-съществено намаление спрямо предходния месец се наблюдава при производството на основни метали - с 1.9%, и при производството на компютърна техника, електронни и оптични продукти - с 0.5%, а увеличение е отчетено при производството на хартия, картон и изделия от хартия и картон - с 2.8%, и при производството на електрически съоръжения - с 1.4%.
Източник: Econ.bg
Водещи
-
Хората с най-ниски доходи биха имали най-големите ползи от участието на България в еврозоната
По данни на ЕЦБ "най-критична" инфлация е имало в цената на услугите.
15.05 | 13:00
-
Първан Симеонов: 55% от българите не подкрепят еврото
Над 60% от българите подкрепят ЕС, но се страхуват от еврото
15.05 | 12:15
-
Пламен Димитров: Протестите не са цаката, но така се чува гласът ти
Пламен Димитров напомни, че разходната част на бюджета за 2025 година е 97 милиарда лева, а...
15.05 | 11:45
-
Зам.-кметът по финанси на София с предложения за решаване на проблемите в градския транспорт
Решенията са ясни, но изискват политическа воля за консенсус, според Василев.
15.05 | 11:28
Най-четени
-
„Възраждане“ със съвет към президента Радев
От партия "Възраждане" заявиха, че са изчакали да видят дали ще има институционален отговор от...
15.05 | 09:59
-
Михайлов: Призовавам президента да влезе в НС и да разбута кочината
Във връзката със стачката на градския транспорт в София той заяви, че проблемът идва от...
15.05 | 10:59
-
Протестът на наземния градски транспорт в София под наслов "Достоен труд – достойно заплащане!
Учебният процес
15.05 | 10:30
-
Ивайло Мирчев: Радев натисна ядрения бутон с референдумa
Депутатът от "Да, България" направи и паралел между искането за референдум и про-руските...
15.05 | 10:45