Цигарите вече са с уникални кодове срещу контрабанда 20.05 | 11:44

От днес влиза в сила регламент на Европейския съюз, с който се създава система за проследяване на всяка кутия

От iNews

От днес - 20 май, влиза в сила регламент на Европейския съюз, с който се създава система за проследяване на всяка кутия цигари. Целта е да се избегне както нелегалната търговия с цигари, така и националните бюджети да не се лишават от данъци. Решението е взето на 15 декември 2017 г., припомня "Дневник".

След 20 май потребителските опаковки на произвежданите и търгуваните цигари и тютюн за ръчно свиване на цигари, задължително трябва да бъдат маркирани с уникален идентификатор. След днешната дата производителите, вносителите, както и търговците на едро и дребно могат да осъществяват дейността си само ако са регистрирани в системата за проследяване на тютюневите изделия.

У нас онлайн системата функционира към печатницата на БНБ от 15 април. Издаването на кодове е безплатно.

Юридическите лица и едноличните търговци, участващи в продажбата на тютюневи изделия се регистрират в системата за проследяване на тютюневи изделия с цел да получат идентификационни кодове както като търговци (икономически оператори), така и за своите търговски обекти. Това означава, че ако едно юридическо лице продава цигари в два магазина, трябва да има три кода - за фирмата и за всеки от търговските обекти.

Тютюнопушенето е най-честата, макар и предотвратима, причина за смърт в ЕС. В допълнение нелегалната търговия с тютюневи изделия улеснява достъпа на пушачите, включително на невръстни, до цигари, защото те са обичайно доста по-евтини от легалното производство. В допълнение контрабандата на цигари лишава бюджетите на страните от приходи всяка година. Да се измери обема на нелегалната търговия е трудно, но се смята, че в ЕС данъчните власти не успяват да съберат 11.1 млрд. евро годишно (по данни към края на 2017 г., когато разпоредбата е приета). В мотивите на Брюксел се допълва и че приходите от незаконната търговия с цигари често отиват в полза на организираната престъпност, а в някои случаи и за подпомагане на терористична дейност.

Водещи

Най-четени