ЧЕЗ отсече: Няма основания за отнемане на лиценза 28.02 | 09:46
От дружеството изпратиха официалното си становище до ДКЕВР
Доводите за отнемане на лиценза на ЧЕЗ са неоснователни. Това се посочва в становище на дружеството, предадено на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране.
Дружествата ЧЕЗ Разпределение" и "ЧЕЗ Електро" не са открили нито едно съществено нарушение в досегашната си дейност в нито един от посочените случаи, се казва в становището.
"Винаги сме спазвали всички законови задължения, поради което сме убедени, че не съществува нито една причина за отнемане на лицензията. Това удостоверяваме и пред регулатора чрез предадените правни си становища и други документи," казва Томаш Плескач, директор на дивизия "Разпределение и международни дейности".
Основанията за отнемане на лицензията трябва да бъдат много сериозни като сред тях са поставяне в опасност на сигурността на снабдяването с електроенергия, системно нарушаване на лицензионните условия, неизпълняване на инструкциите на регулатора или предоставяне на невярна информация в заявлението за издаване на лицензията.
Нарушенията, за които регулаторът упреква дружеството ЧЕЗ, са по-скоро формални, смятат от ЕРП-то.
"Вярваме, че след като проучи предоставените от нас документи и отрази и други обстоятелства, независимата регулаторна комисия ще преосмисли намерението си и ще прекрати процедурата по отнемане на лиценза. Ние бихме искали да останем и занапред надежден и прозрачен партньор на българските институции и на българското общество," допълва Плескач.
Дружествата на ЧЕЗ в България имат желанието да вземат предвид всички препоръки на регулатора, въпреки че през 2006 година техният бизнес модел беше одобрен и от ДКЕВР, и от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.
"Групата ЧЕЗ разбира сегашната ситуация в България, но в никакъв случай не се чувства отговорна за нея и то поради няколко причини – високите сметки за електроенергия бяха причинени от по-студеното време, по-високото потребление по време на коледните празници, както и от по-дългия отчетен период отново поради празниците", се казва в изявлението.
От ЧЕЗ поясняват, че цените не са увеличени от началото на тази година, а с решение на ДКЕВР, считано от 1 юли 2012 г. с повече от 13%, основно поради подпомагането на възобновяемите източници. "Цените на електроенергията за битови потребители в България са изцяло регулирани и най-ниски в целия Европейски съюз. Българските компании на ЧЕЗ получават от общата стойност на фактурата по-малко от 10%, а останалата част отива при производителите на електроенергия, оператора на преносната система и Националната агенция по приходите", се посочва още в становището.
Водещи
-
Проф. Даниел Вълчев предупреди: Вървим към всевластие на парламента
Колкото повече агонизира държавата, толкова по-голяма вълна ще се вдигне, смята той
08.11 | 18:00
-
Не чакайте сериозни студове до средата на месеца
Това прогнозира климатологът Симеон Матев
08.11 | 17:00
-
Избраха Николай Денков за зам.-председател на "Продължаваме Промяната"
Днес се проведе Национален съвет на партията
08.11 | 16:40
Най-четени
-
Архангеловден е: Ето какво се прави, а какво е забранено
Вижте и кой празнува Имен ден днес
08.11 | 09:00
-
Промени в движението днес заради вечното дерби
Мачът започва в 15 ч. на националния стадион "Васил Левски", очакват се 30 000 зрители
08.11 | 11:40
-
Кристалина Георгиева: С въвеждането на еврото България ще стане по-привлекателна за инвеститорите
По думите ѝ предложеният бюджет защитава фискалната стабилност
08.11 | 13:00