Чака ли ни режим на тока? Експерти от БЕМФ алармират за енергийна криза 17.11 | 16:00

Те излязоха със специална декларация

От iNews

Електроенергийната система на България навлиза във все по-задълбочаваща се производствена и ликвидна криза, а анализите на енергийните специалисти на Българския енергиен и минен форум (БЕМФ) потвърждават тревожните прогнози, че през настоящата зима, дори при нормална аварийност на генериращите, преносни и разпределителни съоръженията и при нормален зимен ден, се очаква дефицит в мощностния баланс на България от около 600 MWh. Още по-притеснителни са изчисленията, че при екстремални зимни температури, дори при нормална аварийност и при нормално потребление на електроенергия, този дефицит на електроенергия се повишава до около 1600 MWh.

Данните за опасност от режим на тока в България заради недостиг на електроенергия от БЕМФ изнесоха в декларация до представителите на всички политически партии в 51-ото Народно събрание.

Енергетиците дават примери как в периодите на презареждане на реакторите в АЕЦ "Козлодуй” от нетен износител България рязко се превръща в нетен вносител на електроенергия, като за ноември средно количествата са над 1200 МWh. Недостигът на ток най-силно е изразено в часовете "на вечерния връх на потребление – от 17 до 21 часа, когато фотоволтаиците зануляват производството си”, обясняват кризата от БЕМФ.

Според енергийните специалисти дефицитът се компенсира с внос на скъпа електроенергия основно от Гърция, която активира пълния капацитет на нейните газови ТЕЦ, които основно са реконструирани въглищни централи със средства по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). В продължение на 4-5 часа тези централи вдигат рязко товар от под 1000 до над 4000 MWh и така балансират българската енергийна система.

От БЕФМ обръщат внимание, че България е пропуснала възможността да модифицира част от въглищните блокове в газови с европейски средства, каквито мерки са предприели управляващите в Атина и Гърция сега е основен вносител на електроенергия за регулиране на вечерния връх в товара на системата.

"България внася и ток от въглищни ТЕЦ от Сърбия, Турция и дори от Северна Македония, чиято цена не е обременена с "екологичната” добавка за въглеродни квоти. При сегашните борсови цени на природния газ и въглеродните квоти, нашите лигнитни ТЕЦ не могат да се конкурират с гръцките и румънските газови ТЕЦ”, обясняват ситуацията на енергийния пазар на Балканите от БЕМФ.

В същото време енергетиците цитират данните в рeално време на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) от началото на ноември, от които е видно, че българските въглищни централи запазват ролята си на критичен производител на електроенергия в страната – над 40% средно за ноември. На обратния полюс е произведената от възобновяеми източници електроенергия – под 10% за енергийния баланс средно за настоящия месец.

Ако в предишни години тези дефицити е било възможно да се покриват с авариен внос на електроенергия от съседни енергийни системи, сега това ще бъде невъзможно, поради факта, че всички съседни държави декларират също високи енергийни дефицити, предупреждават от БЕМФ.

Енергетиците посочват като причини за критичното състояние на българската електроенергетика липсата на стратегически планове за привличане на инвестиции в енергетиката, допускането на безконтролното изграждане на мощности на възобновяеми източници без компенсиране, пропуснатите шансове за въвеждане на механизма за капацитет и регламентиране на допустима държавна помощ за част от въглищните централи, практическото блокиране на проучванията и строителството на нови ВЕЦ и ПАВЕЦ и предлагат спешни и средносрочни мерки (виж карето, б. р.) като част от план за минимизиране на щетите в енергийния сектор у нас, индустрията и битовите потребители.

Из Декларацията на Българския енергиен и минен форум до 51-ото НС

Политическата криза не бива да прераства в енергийна

Българският енергиен и минен форум (БЕМФ) изразява готовност да организира в оперативен порядък и в най-кратки срокове професионално обсъждане на сложната ситуация с широк кръг специалисти на който да се обсъдят предложените решения и да бъдат набелязани управленски решения. Политическата криза, в която се намираме не бива да прераства в енергийна криза, се казва в декларацията до политическите партии в 51-ото НС. От БЕМФ предлагат спешни и средносрочни мерки за стабилизация на българската електроенергетика:

– С решение на МС в мощностния и енергиен баланс на страната да се включат мощностите на ТЕЦ "Контур глобал” като се договори с ЕК приложение на временен механизъм за капацитет в аварийни режими.

Водещи

Най-четени