Черно море ни е сърдито. Вадим само цаца и рапани 25.08 | 17:30

Над 90% от морския улов през миналата година се е формирал от дребни рибки и хищни мекотели

От Цанка Донкова

Рибата е храна, за която казват, че трябва да присъства в менюто на човек поне веднъж седмично. Тя съдържа в големи количества важни за организма витамини - А, D, Е, В1, В2, В12, ниацин (РР). В същото време пък, за да се насладим максимално на храната, трябва да се уверим, че рибата е прясна. А както гласи поговорката - "Рибата се вмирисва откъм главата". Как обаче да разберем, дали риболовът е бил преди два часа или два месеца.

В този ред на мисли хората най-често хапват риба до местата, където тя се лови ежедневно. Тези места в България са най-вече Черно море и река Дунав. Каква риба обаче се заплита в рибарските мрежи там?

Оказва се, че водите на Черно море ни осигуряват най-много цаца и рапани. Над 90% от морския улов през миналата година се е формирал от дребни рибки и хищни мекотели. На морския охлюв, който е дошъл в наши води преди около 60 години, се пада повече от половината добив на водни организми от морето, става ясно от годишния анализ на агростатистиката. Той има изключително стопанско значение, защото се изнася успешно в Япония и Корея, в последно време ядките от рапан намират прием и в Китай. Общо 4819 тона е годишното им производство. Това са 99,6% от улова на водни животни у нас, съобщава в. "Монитор".

Над 1000% е скочил добивът на бяла пясъчна мида. Само за три години той е нараснал от 400 кг на 10,6 тона. През миналата година има увеличение на улова на морски видове риба със 7%. На риби мъници по традиция се пада най-голяма част от слуката на рибарите. 3784 т копърка, трицона и шпрот са влезли в мрежите, което е 81 на сто от целия улов на риба в нашето море. От останалите черноморски видове най-съществен е уловът на сафрид – 271,4 т, на попчета – 74 т, на барбуня – 257 т, леферът е 49 т.

За два вида, които вадят нашите рибари, има европейски квоти – калканът и трицоната. От вкусната дънна риба са уловени 39,6 т.

Пълна забрана има да се ловят всички есетрови видове в Дунав. Заради намалената популация на рибите, от които се вади скъпият черен хайвер, до 2016 г. рибарите нямат право да ги хващат. От голямата европейска река уловът е нараснал с 16,1%, като е достигнал 128,9 т, отчитат от аграрното министерство. Най-големи са уловените количества пъстър толстолоб, шаран, бяла мряна и платика. Намаляват обаче дунавската скумрия и речният кефал.

Все повече производители на аквакултури се регистрират у нас след забраната за стопански риболов във вътрешните водоеми, която е в сила от август 2012 година. Общото производство на зарибителен материал и риба е 12 178 т, което е с 61,1% повече от предходната година.

Най-много пъстърва и шаран вадят стопаните от рибарниците, расте интересът към отглеждането на езерен рак, чийто добив е скочил с 836% само за година.

Мидените ферми продължават да са на мода, става ясно от данните на МЗХ. Около 40 са стопанствата за морски аквакултури. От там са получени 1787 т миди, което е двойно повече от предходната година. Експертите прогнозират, че през 2014 г. ще продължи да нараства броят на рибовъдните стопанства, което се дължи в голяма степен на възможностите за финансиране по Оперативна програма "Рибарство”.

Въпреки потенциала на отрасъла у нас постоянно расте вносът на риба. През миналата година той е бил в размер на 30 645 тона. Това е три пъти повече от експорта, който се извърша от нашата страна.

Водещи

Най-четени