Чобанов: Предсрочните избори могат да ни струват целия икономически растеж 29.07 | 20:20
Трябва да покажем, че можем да се справим с евентуални проблеми, смята той
Предсрочните избори могат да ни струват половината или дори целия икономически растеж. Това заяви в Народното събрание министърът на финансите в оставка Петър Чобанов. В момента текат дискусиите по актуализацията на държавния бюджет.
Според Чобанов мотивите за актуализацията са ясно посочени - засилване на фискалните буфери с оглед финансовата стабилност на страната. По думите му трябва да се остави възможност да има буфери в момент, в който доверието в институциите е разхабено.
По отношение на НЗОК Чобанов коментира, че актуализацията не е единственият вариант, защото при по-голяма дисциплина е можело такава да няма.
Когато бюджетът бе гласуван, той не беше планиран с презумцията, че ще има предсрочни избори, заяви финансовият министър.
За разлика от други бюджети, този е имал вградени буфери. Те са на стойност 500 млн. лева и ще бъдат налични. Няма да се наложи отново да бъде задържано ДДС, каквато е била тактиката преди.
Петър Чобанов се съгласи, че фискалният резерв е нараснал до 8 млрд. лева и че е налице доверие на международните инвеститори. По думите му въпреки сваления рейтинг международните пазари са показали доверието си.
След изборите за Европейски парламент и новината, че ще бъдат проведени предсрочни избори бизнесът е спрял да работи, въпреки че бизнес климатът е нараствал 7 поредни месеца.
По отношение на дълга Чобанов заяви, че 3,4 млрд. лева са достатъчни, имайки предвид сегашната ситуация. Не са необходими 5 млрд., заяви той.
По думите му плащанията по еврофондовете са нараснали от своя страна с 612 млн. лева за първото полугодие, което е и причината за повишения бюджетен дефицит.
Водещи
-
Кои са най-търсените професии по региони и сектори?
Бизнесът търси хора с нови умения за зелена и цифрова икономика
13.12 | 16:40
-
Весела Чернева: Италия, Малта и България неприятно изненадаха Брюксел
С позицията си те се присъедиха към скептицизма на Белгия за руските активи
13.12 | 16:20
-
„Уолстрийт джърнъл“ за протестите в България: Поколението Z за първи път сваля европравителство
Предсрочните избори могат да променят геополитическия курс на София, смята американското...
13.12 | 16:00
Най-четени
-
Бойко Борисов: В ГЕРБ никога не сме управлявали напук!
Лидерът на ГЕРБ бе на среща с членове и симпатизанти на партията в Силистра
13.12 | 10:00
-
„Евро кабаре“ в 4 части за зрителите на БНТ за ЧНГ
13.12 | 11:40
-
Пускат още 3 км от АМ Хемус днес
Около 12:00 ч. се пуска движението от п. в. „Дерманци“ до етапната връзка с път ІІІ-307...
13.12 | 10:40
-
Асен Василев: Нямаме илюзията, че всички тези хора бяха на площада заради нас
По думите му последиците от масовите протести и оставката на правителството са били логична...
13.12 | 11:20