Чобанов обсъжда емитирането на нов дълг до 2 млрд. лева заради КТБ 16.07 | 10:07

Разглеждана е възможността за вдигане на дълговия таван

От iNews.bg

След като вчера (15 юли) управляващите се обявиха в подкрепа на действията на Българската народна банка (БНБ) по отношение на Корпоративна търговска банка (КТБ), стана ясно, че финансовият министър Петър Чобанов заедно с шефовете на дирекции и експерти от ресорното министерство са обсъждали вдигане на лимита за нов дълг, информира "24 часа". Изданието посочва, че са били набелязани варианти за емитиране на нов дълг в доста широки граници – от 1,2 до 2,7 млрд. лева.

Експертите били убедени, че ще има нужда от вдигане на дълговия таван и нова емисия облигации, но без да се излиза на капиталовите пазари. Като най-вероятен размер на емисията е бил приет нов дълг от 1,6 млрд. лева, но с уговорката при нужда да се изтеглят 2 млрд. Експертите обсъждали вдигане на бюджетния дефицит до 2,8%.

Най-вероятно пускането на дълга ще се извършва на стъпки и една част от новата емисия ДЦК и допълването до необходимия размер ще става чрез преотваряне на емисии в обращение. По този начин се цели да се отмести във времето изплащането на изтичащ вътрешен дълг към края на годината.

Обсъждана е била и възможността за пряко обезщетяване на собствениците на запорирани сметки с ДЦК, които да имат падеж в края на годината. Тази опция била оценена като най-малко вероятна. Затова имало идея плащанията към КТБ в какъвто и размер да се наложат да стават само през фонда за гарантиране на влоговете.

По този начин всички банки щели да бъдат помолени да направят авансово и наведнъж дължимите вноски в него, за да го напълнят отново и да могат да се използват. Обсъждано е те да бъдат и допълнително компенсирани с изгодни за тях съкровищни бонове с по-дълъг матуритет.

Припомняме, че вчера (15 юли) управляващите заявиха, че ще продължат да подкрепят усилията на Българската народна банка за намиране на решение относно КТБ, но все още не са постигнали консенсус с политическите партии относно съдбата на банката. По-рано от БНБ съобщиха, че финансовата институция няма да отвори врати на 21 юли, както бяха обявили по-рано.

По думите на бившия премиер Иван Костов КТБ е нападната, и то с помощта на държавата. Той предупреди, че ако продължи да се влошава ситуацията в банковия сектор, има опасност Валутният борд да падне. 

Според КТ "Подкрепа" разиграваният сценарий с КТБ е ориентиран към унищожаване на банката, за замитане на следи от финансови престъпления на всякакви участници, както и към отнемане на собствеността на нейни акционери.

От "Правен свят" пък твърдят, че управляващите са заблудили клиентите на банката, че всички те ще получат пълния размер на депозитите си, което поражда възможността за завеждане на дела срещу БНБ и държавата от страна на вложителите.

Водещи

Най-четени