Швейцарците не искат увеличение на платения си годишен отпуск 11.03 | 09:31

Днес, 11 март, има референдум по темата, но засега повече швейцарци не я подкрепят

От Ивайло Ачев

Днес, 11 март, гражданите на Швейцария гласуват на референдум дали платеният им годишен отпуск да стане шест седмици вместо сегашните четири, предаде AFP.

Днешното гласуване е организирано по инициатива на синдикалната организация Травай Сюис (Travail.Suisse), според която една трета от икономически активното население страда от стрес на работното място и две допълнителни седмици почивка може да решат този проблем. Според синдиката е време работещите да се възползват от плодовете на повишената производителност, която нарасна с 20% между 1992 и 2007 година, докато заплатите в реално измерение са се увеличили само с 4,3% за същия период.

Според мнозина анализатори има голяма вероятност предложението да бъде отхвърлено. Скорошно допитване на Швейцарската национална телевизия показа, че едва 30% от населението на страната смята да подкрепи увеличаване на платения годишен отпуск, пише БТА.

Швейцарското правителство също се обяви против предложението, подобно и на икономическите среди, според които конкурентноспособността на Швейцария, където заплащането на труда вече е много високо, сериозно ще пострада и това ще доведе до повишаване на безработицата.

Друга тема, по която швейцарците гласуват днес, е дали делът на вилите и други сезонни жилища в общините да се сведе до 20%. Този проблем касае основно зимните курорти в швейцарските Алпи, където огромните жилищни блокове с ваканционни апартаменти никнат като гъби и това поражда силно недоволство сред местните жители. По това предложение мненията остават почти равни според допитванията, като подкрепата за него все пак има лека преднина.

В Швейцария редовно се организират референдуми, които са основен елемент от пряката демокрация в страната. Швейцарците отиват пред урните по четири пъти годишно, за да се произнесат по най-различни въпроси като слагане край на четиридневната учебна седмица за учениците в Женева, премахването на данъчните облекчения за богати чужденци в два кантона на немскоезичната част на страната или строежа на паркинги за проститутките в Цюрих. На тези референдуми швейцарският избирател дава мнението си както по федерални въпроси, които се задават на цялото население, така и по кантонални и общински въпроси в зависимост от местоживеенето му.

Водещи

Най-четени