Ядем по-малко хляб, пушим и пием повече 16.04 | 12:48
4541 лв. е доходът на човек от домакинство за миналата година
През 2012 г. средният годишен доход общо на лице от домакинство е 4541 лв., което е с 15,3% повече спрямо 2011 година. Това сочат данните на НСИ.
Основната част от този доход - 95,3%, е получена под формата на текущи приходи от работна заплата, пенсии, социални помощи, детски надбавки, както и на приходи от предприемачество и продажба на имущество.
Останалата част от отчетения доход - 4,7%, се дължи на приходи от заеми, кредити и спестявания. Работната заплата продължава да бъде основен източник на доход на домакинствата. През 2012 г. работната заплата формира 52,7% от общия доход на домакинствата, а през 2011 г. - 51,8%.
В номинално изражение доходът на домакинствата от работна заплата се увеличава. През 2012 г. домакинствата са разполагали средно на лице с 2281 лв., получени от работна заплата, докато през 2011 г. тези средства са възлизали на 1960 лв., т.е. доходът от работна заплата се е повишил с 16,4%.
През 2012 г. се наблюдава понижение на дела на пенсиите като източник на доходи за българските домакинства. Те формират 26,7% от общия доход на домакинствата, докато през 2011 г. техният дял е 30,1%.
Общо социалните трансфери (пенсии, семейни добавки за деца, социални помощи, стипендии и обезщетения при безработица) формират 30,1% от общия годишен доход на лице от домакинство през 2012 г., а през 2011 г. този дял е 33,3%.
През изминалата година относителният дял на дохода от домашно стопанство остава на нивото от 2011 г и е 1,7% от общия доход на домакинствата.
През 2012 г. българските домакинства са изразходвали 4058 лв. средно на лице, което е с 16,1% повече от 2011 година. Основната част - 83,5%, традиционно са похарчени за задоволяване на потребностите, а 15,8% - за плащане на данъци и други разходи (регулярни и еднократни трансфери към други домакинства, основен ремонт на жилище и други).
За храна са изразходвани 1355 лв. средно на лице от домакинството. Относителният дял на разходите за храна от общия разход намалява от 36,2% през 2011 на 33,4% през 2012 година.
През последната година се увеличават разходите за жилище, вода, електроенергия и горива с 26% спрямо 2011 година. Увеличение се наблюдава и при разходите за здравеопазване (с 8,2%), за транспорт (с 24,4%) и съобщения (с 10,5%).
Относителният дял на разходите за жилищно обзавеждане остава в границите на 3 - 4%. Разходите за свободно време, култура и образование варират в същите граници. Разходите за алкохолни напитки и тютюневи изделия са по-високи - от 4 до 5%. Делът на разходите за облекло и обувки достига 3,2% през 2012 г.
Статистическите данни в динамика за по-дълги периоди от време свидетелстват за промени в структурата на потреблението на българските домакинства. През последната година домакинствата намаляват консумацията на хляб и тестени изделия с 5,6 кг и през 2012 г. тя достига 101,1 кг средно на лице.
Повишава се консумацията на безалкохолни напитки, кисело мляко, картофи, месни произведения, сирене и кашкавал. Известно понижение се наблюдава при консумацията на прясно мляко, плодове и зеленчуци.
Повишава се потреблението на цигари от 547 броя на лице през 2011 г. на 601 броя през 2012 година. Увеличава се и потреблението на алкохолни напитки от 23,2 литра през 2011 г. на 26,3 литра на лице от домакинство през 2012 година.
Водещи
-
Тази година "Българската Коледа" ще подкрепи хронично и тежко болните деца
Инициативата се провежда за 23-та поредна година и е под патронажа на държавния глава
25.12 | 17:59
-
Сняг и силен вятър затрудняват движението в Североизточна България
Пътищата са проходими при зимни условия, почистваща техника работи в критичните участъци
25.12 | 16:59
-
На втория ден от Коледа: Жълт код за опасно студено време в 10 области у нас
Североизточният вятър до сутринта в повечето места ще стихне. Минималните температури ще бъдат...
25.12 | 16:30
-
Дните около Коледа се считат за подходящи за гадания и предсказания
Свързано със зимното слънцестоене и началото на годината, времето около Коледа се смята за...
25.12 | 16:00
Най-четени
-
АПИ: 377 машини почистват пътищата
Временно е ограничено преминаването на тежкотоварни автомобили над 12 тона през прохода...
25.12 | 14:59
-
Коледари обикалят домовете срещу зли сили
Коледарите силно тропат с гегите си, за да ги чуе стопанинът, да разлаят кучетата и да се...
25.12 | 10:45
-
От 150 лв. в София до 38 лв. в Скопие: Колко струва да си наемеш Дядо Коледа
Какъв е ценоразписът на Дядо Коледа?
25.12 | 11:30
-
Няколко общини без ток заради авария
Очаква се електрозахранването да бъде възстановено в светлата част на деня.
25.12 | 12:30