Борисов мечтае всички държави от Балканите да станат част от ЕС 08.06 | 15:29
В голямото европейско семейство не се говори за териториални претенции, етническа нетолерантност и погазване на демокрацията, смята премиерът
Нашият регион мина по всички възможни пътища и на отрицание, и на проблеми, войни, кръвопролития, масови гробове, издирвания, отлив на инвестиции, финансови кризи.
Това коментира премиерът Бойко Борисов, при откриването на софийския форум "Балканите в глобалния свят". Всичко най-лошо, което имаше да се случи в нашия регион се случи, подчерта още той.
Сега сме в период, в който, ако можем всички здравомислещи на Балканите, да заемем полагаемото си и достойно място в Европа. Според премиера имаме и реален шанс за това.
България винаги е била пример за етническа толерантност, финансова дисциплина, за борба с корупцията и организираната престъпност, припомни още Бойко Борисов.
И допълни, че юго-ембаргото даде огромен тласък на създаването на организирана престъпност в нашия регион. Премиерът заяви още, че не вижда нищо по-добро от европейската перспектива като съюз, като цел и като задачи.
"Много е видно, когато човек пътува в нашия любим полуостров да види държавите, които са се присъединили към ЕС в какво състояние са и останалите", коментира Борисов.
Предпресъединителните фондове са огромен инструмент относно организирането на демократичните процеси, както и инфраструктурата. Хърватия е пример в тази посока.
Моя мечта е всички държави на Балканския полуостров да станат членове на ЕС, заяви още Борисов.
От една страна членството в общността има дисциплиниращ ефект, а от друга - със солидарната европейска помощ може да се подпомогне изграждането на административния капацитет, инфраструктурните проекти и екологията. В голямото европейско семейство не се допуска да се говори за териториални претенции, за етническа нетолерантност, за погазване на демократичните процеси, свободата на словото и др.
Балканите са най-богати на археология и история. Нека това го правят историците, а когато дипломатите се занимават с това да го правят по-най дипломатичния начин, призова Борисов.
Премиерът сравни ситуацията в Сирия с това, което се е случвало на Балканите преди 15 години – да се избиват по между си сънародници, да се дават стотици жертви от мирното население. Той призова всички дипломати да подкрепят всички мерки на ЕС и заяви, че не трябва да има повече никаква толерантност към този режим.
Борбата с престъпността и корупцията обаче трябва да бъде първостепенна задача на всяка една от нашите страни, за да може регионът да е спокоен и да имаме необходимите инвестиции, подчерта Борисов.
Дипломатично и толерантно всеки проблем може да бъде решен, каза още премиерът.
"Не е лесно 27 държави, с Хърватия 28, да постигнат консенсус по който и да е въпрос, по-малко сме, но всичките сме с характер", заяви Борисов. Той посочи още, че имаме безкрайно много примери и каза:
"Сърбия воюва с НАТО, а България в един момент е била обявила война на всички на СССР, на САЩ, на съседите си и успех нула, но сме показвали, че можем да се опълчваме на целия свят. Е, разбира се, след това и границите ни са се скъсявали и сме си яли шамарите".
Водещи
-
Докъде стигна процесът с българските шпиони в Обединеното кралство?
Проф. Антъни Глийс: Съдебният процес е много важен за британската национална сигурност, за...
08.02 | 14:00
-
Съдия блокира достъпа на Мъск до данни на Министерството на финансите
Това ограничава предоставянето на достъп до платежните системи
08.02 | 13:40
Най-четени
-
Първан Симеонов: Скептицизмът към еврото се дължи на застаряващото население
Над 57% от българите са „против“ България да приеме евровалутата
08.02 | 13:00
-
Лена Бориславова: Нямам притеснение, не съм извършила престъпление
В петък прокуатурата й повдигна обвинение по зелото "Корал"
08.02 | 10:00
-
Шест осуетени полета заради дрон на летище София
Ако малкият летателен апарат беше попаднал в двигателите на самолета или по системите за...
08.02 | 09:29
-
Мнима лекарка поставя ботокс в Бургас
08.02 | 09:45