Българите в Испания – млади имигранти с високо самочувствие 19.07 | 12:16

Проучване показва, че децата на българските имигранти не говорят добре български език

От Деляна Петкова

Голяма част от българите, потърсили нов дом в Испания, са заминали в търсене на по-добро заплащане и по-добър стандарт на живот. Основно българските имигранти в испанските градове са заминали в периода между 2001 и 2006 година.

Това показват данните от проучването на Института по икономически изследвания към БАН, представени днес в пресклуба на БТА.

Проучването е проведено в 24 испански града в периода май-юни 2011 година. "Лесно беше да намерим българите в Испания, благодарение на онлайн адресната регистрация в страната", коментира ръководителят на проекта Веселин Минчев, зам.-директор на Института. Обхванати са около 2/3 от българската диаспора в страната, допълни той.

Анкетьорите са били испански граждани и от института отбелязват, че българите в Испания са откликнали и са настроени много добре към това проучване.

Испания не е случайна страна – тя е втората в света по показател привличане на чужденци след САЩ. Половината от брутния вътрешен продукт (БВП) на Испания през последните десет години идва благодарение на чуждото население, коментират авторите на проучването.

Анализът показва, че хората разчитат основно на себе си, за да намерят препитание в Испания. Те не са търсили посреднически агенции и в крайна сметка са успели – 80% от заминалите са имали имот в България.

Днес 1/3 от българите в Испания са успели да закупят свое жилище, при това само за около 10 години в страната. При проблем те се обръщат към други българи или приятели чужденци.

Самочувствието на българите в Испания е доста високо - те коментират, че нямат проблеми. Устроили са се добре и заявяват, че стандартът им е висок, колкото и на останалите испанци, показва още проучването.

Връзката с родината остава

Българите рядко посещават и събитията, организирани от българските власти в Испания, но пък изключение е някой да не се интересува от случващото се в родината. Основно българите в Испания се информират за събития у нас от онлайн изданията на вестниците, показват още данните от проучването. Само 10% коментират, че не се интересуват от случващото се у нас.

Връзката с родината не е прекъсната и българските имигранти помагат на свои роднини в България. 70% от анкетираните изпращат до 1/4 от доходите си. Но само 5% биха се върнали в България през следващите пет години. Родителите не окуражават децата да се върнат в родината - 46% не биха препоръчали връщане в България. 

Къде работят българите в Испания?

Основно българите в Испания работят в строителния сектор, хотели и ресторанти, както и в земеделието и като домашни помощници. Впечатление обаче прави високият процент българи (20%), които работят в българска фирма в Испания. "Това не е изненада - страната предлага добри условие за развитието на малкия бизнес", коментира Минчев.

Мит е, че в Испания са заминали и работят само нискообразовани българи. Основната част от хората са със средно–специално или общо образование. Голям е процентът на хората с по-висока квалификация и степен на образование – особено в големите градове като Мадрид.

20% от жените в Испания обаче работят като домашни помощници - 21% в момента са без работа.

Българчетата забравят родния си език

Проучването обаче показа и една тъжна ситуация – децата на българските имигранти говорят български език, но по-добре владеят втория език за областта – каталунски, например.

33% от българите говорят на български и испански със своите деца – родителите говорят на български, а децата – отговарят на испански, показа изследването.

Представител на Агенцията за българите в чужбина призна по време на конференцията, че обучението по български език е проблем, но допълни, че в Испания има 30 български училища.

11 са открити само в учебната година 2010-2011 година. Те са разположени в близост до големите центрове на българската диаспора в страната.

Водещи