България и Словакия обсъждат възможности за икономическо сътрудничество 30.09 | 16:42
Сесия на Консултативната комисия за икономическо сътрудничество между България и Словакия се провежда за първи път у нас, съобщи пресцентърът на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ).
Двудневният форум е започнал днес в МИЕТ. Съпредседатели на комисията са зам.-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Иво Маринов, от българска страна, и Мартин Хрен, държавен секретар в Министерството на икономиката и строителството на Словакия.
Акцент от работата на комисията са възможностите за двустранно сътрудничество в търговията, инвестициите, проектите за малки и средни предприятия, енергетиката, информационните технологии, съобщенията. Целта на разговорите е да бъдат привлечени потенциални инвеститори от Словакия, които да участват в инфраструктурни и енергийни проекти в нашата страна.
Друг акцент в разговорите е подкрепа за партньорство между малки и средни предприятия от двете страни.
Срещата между Иво Маринов и Мартин Хрен, както и церемонията по подписването на официалните документи от срещата, ще се състои утре в МИЕТ.
Българският износ за Словакия през 2009 г. възлиза на 91,70 млн. евро, което представлява 0,8 на сто от общия износ на България за годината. Българският внос от Словакия през същия
период възлиза на 193.2 млн. евро и представлява 1.16 на сто от общия внос. Стокообменът между двете страни през 2009 г. е 287.91 млн. евро и бележи спад от 10 на сто в сравнение с 2008 г. заради глобалната криза.
За първото полугодие на 2010 г. българският износ за Словакия бележи ръст от 19.3 на сто спрямо 2009 г., а двустранният стокообмен има увеличение с 10.3 на сто.
Водещи
-
Путин: Надявам се, че няма да се наложи Русия да използва ядрени оръжия в Украйна
Русия и Украйна продължават да са в противоречие по отношение на конкурентните предложения за...
04.05 | 18:00
-
Първан Симеонов: Делян Пеевски изключително планомерно и педантично
С тази констатация започна анализа си на 100-те дни на правителството социологът Първан...
04.05 | 17:30
-
Три последователни земетресения бяха регистрирани днес в Югозападна България
Снощи е регистрирано още едно леко земетресение на територията на Симитли, което също не е...
04.05 | 17:15
-
Плажната ивица в Поморие е залята с нефтени петна, които продължават да изплуват
Замърсяването обхваща близо 3-километрова зона в района на Стария град на Поморие, включваща...
04.05 | 17:00
Най-четени
-
Миризливки по прането, пердето и нервите ни: Има ли спасение?
Откъде идват и защо не си ходят?
04.05 | 14:45
-
Марулите ще останат свежи по-дълго, ако направите това
Как да съхранявате други зеленчуци
04.05 | 14:30
-
Над 200 тона вносно агнешко залива пазара за Гергьовден
Съпредседателят на Национална овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) Симеон Караколев посочи,...
04.05 | 15:00
-
По-високи осигуровки или увеличение на пенсионната възраст? Мнението на работодатели и синдикати
Синдикатите обаче са категорични - по-високи осигуровки може, но не и по-късно пенсиониране.
04.05 | 14:29