Все повече фермери се ориентират към биологично земеделие 27.09 | 13:50

Сертифицираните биопроизводители, които се занимават с растениевъдство на биологично чисти плодове и зеленчуци, са вече над 400.

От

Непрекъснато расте броят на желаещите да се занимават с производство на биологични продукти, каза пред Агенция „Фокус” председателят на „Българската асоциацията биопродукти” Веселина Ралчева.

У нас към момента сертифицираните биопроизводители, които се занимават с растениевъдство на биологично чисти плодове и зеленчуци, са вече над 400. Много от тях в момента са в период на преход от конвенционалния начин на отглеждане към биологично чистия.

Важна роля за стимулирането на този процес са заложените средства по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) и по-конкретно по мярка 214, която стимулира финансово процеса за преминаване към биологично земеделие. През първите три години (от общо пет) субсидиите са по-големи, за да може да се компенсират загубите, които производителите търпят като влагат повече труд и средства. Заложените средства обаче се усвояват към този момент много трудно, смята Веселина Ралчева.

Според нея затова България най-вероятно няма да може да усвои средствата, предвидени за агроекология по ПРСР. Все още има доста земеделци, кандидатствали през миналата година за субсидии, които не са си получили парите и нямат представа какво се случва с техните заявления – „одобрени ли са или не са одобрени”. Според официалната статистика на страницата на земеделското министерство от 1400 подадени заявления за 2009 г., през август са разплатени и отказани за разплащане общо 860 заявления, а за останалите няма информация, обясни още председателят на асоциацията. След това е имало още едно разплащане, но така или иначе са останали заявления без отговор. От ведомството са обяснили, че имало сложни казуси за разрешаване. Важен въпрос, на който все още няма отговор, е кога все пак ще бъдат изплатени средствата по мярка 214 „Агроекологични плащания” за 2009 г., каза Ралчева.

Процедурите за кандидатстване продължават да са много сложни и така парите да не се усвояват. Общата сума по втора ос на ПРСР за агроекологични дейности възлиза на около 800 млн. лв., а за две години са усвоени много малко средства. „Явно е, че тези пари няма да се усвоят, въпросът е все пак да се върнат по-малко в Европа и да останат повече за нашите биопроизводители, които и без това се задъхват”, коментира Ралчева.

Водещи

Най-четени