ЕЦБ ни удари с критичен докрад за Еврозоната 22.05 | 16:00
"Сивият списък" за пране на пари не бил сред критериите от Маастрихт

ЕЦБ ни удари с критичен доклад, като отново ни попари за еврозоната. Инфлацията в България е с 2 пункта над изискването за инфлация за влизане в еврозоната, посочва първоначалният доклад на Европейската централна банка.
"Казва се, че България не покрива инфлационния критерии, остава висока заради растежа на доходите. ЕЦБ се съмнява дали България може да задържи инфлацията си ниска за дълго време.
Защото страната ни е догонваща икономика и е нормално да има инфлация, когато доходите растат, растат и цените", каза в интервю пред БНР финансовият журналист Стефан Антонов.
Според него инфлацията невинаги е лош критерий. "Тя съпътства държавите, когато имат икономически растеж и тя трябва да почива на стабилна икономика и ръст на доходите.", заяви той.
Антонов цитира доклада, "ЕЦБ казва, че ние сме овладели бюджетния дефицит за 2023 г." и допълни, че служебният кабинет миналата година е подал доклад за 6% бюджетен дефицит.
"Очакваните 6% ние сме ги свили под 3% , и казват, че има висока икономическа несигурност и няма дума какво да се очаква от бюджета тази година. Премълчавайки коментари за тази година, заключението е, че в Брюксел и Франкфурт са изненадани, че сме свили бюджетния дефицит", коментира Антонов.
И обясни, че третият фактор за влизане в еврозоната е "сивият списък" за пране на пари. Но според него той е повече политически фактор и не е сред критериите от Маастрихт.
Според него основното е да се види, че влизането на България в Шенген и еврозоната са стимули за реформи.
"Аз смятам, че "сивият списък" не е условие, по-важно е да има здрава икономика", каза Антонов.
И обясни, че може да се направят корекции на доклада, ще се събере УС на ЕЦБ и ще решат дали приемат нашите възражения.
"За влизане в еврозоната няма дата. Показателно е, че нито една не е влизала от произволна дата. Винаги се влиза от 1 януари, ако не е 1 януари 2025 г. ще е 1 януари 2026 г., но това означава, че в края на тази година правителството трябва да иска нов конвергентен доклад, ако е изпълнено условието за инфлация и бюджетният дефицит е ограничен до 3% спрямо БВП", коментира журналистът. Атгонов е категоричен, че основните фактори са инфлация и бюджетен дефицит.
Водещи
-
Тръмп: Голям напредък по отношение на Русия
Президентът на САЩ засега не предоставя допълнителни подробности
17.08 | 18:00
-
СГП: Шофьорът, врязал се в автобус в София, дишал райски газ преди катастрофата
Адвокатът му съобщи, чеи ма фрактури на гръбначния стълб, на прешлените и на ръката
17.08 | 17:40
-
Пожар край аквапарка в Несебър
С огнената стихия се борят пожарни екипи от Несебър, Бургас и Поморие
17.08 | 17:20
-
Няколко евролидери ще присъстват на срещата Тръмп-Зеленски във Вашингтон утре
В разговорите ще се влючат Урсула фон дер Лайен, Фридрих Мерц, Еманюел Макрон и Александър...
17.08 | 17:00
Най-четени
-
Черно море бушува твърде дълго, вълните погълнаха вече 20 души
Август месец е опасен заради коварните подводни течения и високи вълни, които се превръщат в...
17.08 | 10:00
-
COVID-19 "надигна глава" и у нас
Три държави в Европа отбелязват повишение на случаите на чикунгуня след китайската епидемия
17.08 | 14:00
-
Силна буря с градушка в Илинойс отнесе покрива на сграда с бг семейства
Стихията нанесе сериозни щети в предградието Маунт Проспект, където се намират българският...
17.08 | 10:40