Европарламентът с ултиматум към ЕК: 2 седмици за обвързване на еврофондовете с върховенството на закона! 10.06 | 19:01
Новият инструмент за защита на бюджета на ЕС би трявало да е в сила от 1 януари 2021 г. и да се прилага и за фондовете за възстановяване

Европарламентът даде днес двуседмичен срок на Европейската комисия да предложи механизъм за обвързване на върховенството на закона с отпускането на еврофондове. С 506 гласа "за", 150 гласа "против" и 28 гласа "въздържал се" евродепутатите отбелязват, че новият инструмент за защита на бюджета на ЕС би трявало да е в сила от 1 януари 2021 г. и да се прилага и за фондовете за възстановяване. Въпреки това Комисията не е предложила никакви мерки съгласно новите правила и не е спазила крайния срок 1 юни, даден от Парламента в резолюцията му от 25 март, за финализиране на насоките за прилагане на регламента. Това "представлява достатъчно основание за предприемане на правни действия срещу Комисията съгласно член 265 от Договора за функциониране на ЕС", заявяват те, което означава, че ще сезират Съда на ЕС в Люксембург за бездействие на ЕК.
Рискът от злоупотреба с бюджета на ЕС в държавите членки е нараснал, а ситуацията в областта на върховенството на закона се влошава, подчертават евродепутатите, и възлагат на председателя Давид Сасоли да призове Еврокомисията най-късно в срок до две седмици от приемането на настоящата резолюция, да "изпълни задълженията си" по новия регламент. За да бъде подготвен, "междувременно Парламентът незабавно започва необходимата подготовка за евентуални съдебни производства срещу ЕК".
Регламентът за обвързаност с условия в областта на върховенството на закона, предназначен да защитава средствата на ЕС срещу евентуална злоупотреба от страна на правителствата на държавите от ЕС, влезе в сила на 1 януари 2021 г. При новите правила, обаче, не са предложени съответните мерки. Европейският съвет поиска от Комисията да забави прилагането им, така че държавите членки да могат да го оспорят пред Съда на ЕС (Полша и Унгария сториха това на 11 март 2021 г.) и Комисията да може разработи конкретни насоки за прилагане.
Евродепутатите очакват ЕК бързо да се заеме с тежките нарушения на принципа на правовата държава, където сериозно е застрашено справедливото, законно и безпристрастно разпределение на европейския бюджет. Според ЕП следва да се прилагат всички възможности, включително и предложение за задействане на процедурата по чл.7 от договора за ЕС, по която дадена страна може да бъде лишена от право на глас при взимането на общите решения.
ЕП добавя, че нарушенията на демокрацията и основните права, включително нападките срещу свободата на медиите и журналистите, както и на свободата на сдружаване и събиране, трябва да бъдат сред поводите за предприемане на бюджетни мерки.
Водещи
-
Министерство на културата отчете резултатите от първите 100 дни от управлението на Мариан Бачев
Министерството отчита, че са обявени 17 от общо над 30 необявени конкурса, като за някои от...
25.04 | 16:59
-
Кристалина Георгиева: Световната икономика е изправена пред сериозно изпитание 3
Според директора на МВФ, това поставя държавите в изключително трудна ситуация и прави спешно...
25.04 | 16:45
-
Във вторник е първото заседание по делото срещу съпредседателя на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков
Петков е с повдигнато обвинение от 10 януари
25.04 | 16:30
-
Манол Генов издаде заповеди за обявяване на две нови защитени територии
С променените режими се забранява провеждане на сечи, с изключение на отгледни, санитарни,...
25.04 | 16:15
Най-четени
-
Доверието в кабинета пада?
Съдбата на този кабинет ще бъде решена от потенциални противоречия вътре в управляващата...
25.04 | 10:59
-
Министерство на културата отчете резултатите от първите 100 дни от управлението на Мариан Бачев
Министерството отчита, че са обявени 17 от общо над 30 необявени конкурса, като за някои от...
25.04 | 16:59
-
Радев: Няма 100 дни кабинет „Желязков”, а ново начало на модела „Борисов”
Според него има министри, които искат да работят, но нямат и няма да имат свободата да го...
25.04 | 12:34