И 1 глас против в Европейския съвет, може да ни препъне към Еврозонта 22.05 | 13:50
Симен Дянков изрази изненада, че шефът на БНБ е коментирал темата, защото това не помага за крайния резултат

Влизането на България в еврозоната не е сигурно, дори конвергентните доклади на Европейската централна банка и Европейската комисия да бъдат положителни. Това обясни в студиото на "Тази сутрин" председателят на Фискалния съвет и бивш финансов министър Симеон Дянков.
Той обясни, че изненади може да се очакват по време на Европейския съвет, насрочен за 8 юли.
"Там са 20-те страни-членки на еврозоната в момента, където всеки министър-председател може да каже "Приятни са ни България, но имаме следните резерви". Аз не вярвам това да се случи, но там е Роберт Фицо от Словакия, който напоследък по различни теми взима обратни на мнозинството решения", каза Дянков и допълни, че дори един глас може да ни препъне по пътя към еврозоната.
Финансистът каза, че не знае какво пише в докладите и добави, че не вярва някой да е запознат със съдържанието им, защото се пише до последния момент. Очаква се документът да бъде готов на 4 юни.
"Чернова със сигурност има, защото този доклад се готви по модел, така че този модел е ясен – гледат се критериите, а те се обявяват предварително – ние ги изпълняваме. Това, което не е ясно и ще ни каже докладът е дали това изпълнение е стабилно", уточни експертът.
Дянков изрази изненадата си, че управителят на Българската народна банка Димитър Радев е коментирал темата, защото това не помага за крайния резултат. По думите му, ако докладите са положителни, финансовите министри на ЕС трябва да ги приемат.
Финансистът определи като "добър тактически ход" предложението на президента Румен Радев да се проведе референдум за еврото, въпреки че Народното събрание отказа да го разгледа: "Само той печели от това връщане. Има много страхове на хората, които нито БНБ, нито МФ са отговорили – инфлация, доходи. Сега изглежда, че не му се отвори парашута, но след като влезем в еврозоната той ще каже "Видяхте ли".
Според него социологическите проучвания в последните пет държави, приели единната европейска валута, показват, че има неразбиране сред гражданите относно парите им.
"Създаде се известна суматоха от гледната точка на президента, правителството правилно, бързо се опита да покрие темата като призова Народното събрание да не продължи напред. Засега тази тема е затворена. Но след влизането ни в еврозоната ще има пак отваряне", заяви Дянков.
Водещи
-
Промени в железопътния закон заради процедура срещу България 2
Изисквания на Европейската комисия
22.05 | 17:59
-
Хора теглят по 30 бързи кредита и не ги плащат
Експертът се надява, че ако България влезе от 1 януари 2026 година в еврозоната, и ЕЦБ ще...
22.05 | 17:15
-
Родители на деца, които не са приети в държавни и общински детски ясли и градини, излизат на протест заради забавени компенсации от държавата
Протестът им е насрочен за 27 май, вторник, от 8:30 часа пред сградата на Министерски съвет в...
22.05 | 17:00
Най-четени
-
И 1 глас против в Европейския съвет, може да ни препъне към Еврозонта
Симен Дянков изрази изненада, че шефът на БНБ е коментирал темата, защото това не помага за...
22.05 | 13:50
-
Над половината българи подкрепят инициативата на президента за референдум за еврото
Това сочат резултатите от проучване на "Тренд"
22.05 | 11:00