Икономист: Еврозоната остава мираж поне още 2 години 18.01 | 12:20
Поскъпването в магаизните е осезаемо, каза Стоян Панчев
Защо цените на храните в магазините скачат, въпреки че данните на статистиката за инфлацията сочат друго? Кога ще влезем в еврозоната и докога ще продължи поскъпването на имотите? Темата коментира икономическият експерт Стоян Панчев по НОВА.
"Забелязвам поскъпването в магазините. Тази тенденция не е нова. Въпреки излезлите миналата седмица данни за инфлацията в България,които показват, че тя е ниска в момента - 2,2%, трябва да отбележим, че това е промяната на ценовото равнище спрямо декември 2023 година. Цялото натрупване на висока инфлация в предишните години остава. Тоест, дори да имаме такова относително ниско число, сравнено с 2022 и 2023 година, увеличението на цените оттогава остава. Тоест има натрупване във времето, което се вижда от всеки, когато отиде в магазина", обясни той.
По думите му измерването на инфлацията става с индекс, в който различните части от потребителската кошница имат различна тежест.
"Разбира се, храната има голяма тежест, защото очевидно е основна част от потреблението ни. Това е и един от начините да се види една страна колко развита е. Когато по-малка част от потребителската кошница е храна, значи си в по-развита страна. България, за съжаление - не сме богата страна, защото една трета от потребителската кошница е храна", подчерта той.
По въпроса ще успеем ли да изпълним критерия за инфлацията и да влезем в еврозоната той посочи, че "това ще зависи от Европейската комисия и най-вече от ЕЦБ". "В момента формално не изпълняваме критерия с 0,14% пункта. Имало е случаи, в които при такова неизпълнение са сменяли част от страните, които са референтни, тоест спрямо които се смята инфлацията. Имало е случаи, в които дори с по-малка разлика страни са чакали години след това да влязат в еврозоната".
И допълни: "Според мен ситуацията е по-неприятна от гледна точка на критериите - най-вече с инфлацията. Защото най-вероятно тя ще тръгне нагоре в България с данните от януари. Видяхме големи скокове на цените на храните, скок в цената на електричеството, на парното, на телекомуникационните услуги - тенденцията в българската инфлация не е да пада, а да се качва в следващите месеци. Напълно възможно е тази дупка от 0,14% да се уголеми.
Дори да подадем сега искане за извънреден конвергентен доклад, ще ни бъде даден един период на наблюдение, който ще е няколко месеца напред. Предвид тенденциите, които виждаме на този етап, ако да кажем, че този период в март 25-а спрямо март 24-а година, почти сигурно ще излезем извън критерия. Тоест не са ни положителни тенденциите. И самите документи за влизане в еврозоната казват устойчиво изпълнение на критерия, а не в един конкретен месец. Инфлацията ни е по-скоро далеч от изпълнение. Мисля, че по технически критерии през следващите 2-3 години няма да успеем да влезем в еврозоната".
Водещи
-
Карбовски насмете фолк певицата Татяна
Разголена силиконова майка, пееща народно, написа той, визирайки участието й в "Черешката на...
18.01 | 14:30
-
Пеевски: Срещу всяка лъжа ще вадя истината такава, каквато е
Политическият сблъсък придоби нови мащаби, Пеевски намеси и екс премиера (СНИМКИ)
18.01 | 13:20
-
Израелският кабинет одобри споразумението с „Хамас“ за спиране на огъня
По-рано това направи и Кабинетът по сигурността на страната
18.01 | 13:00
Най-четени
-
Влиза в сила нова организация за достъп до Витоша
Столичната община пуска допълнителни автобуси на градския транспорт
18.01 | 10:20
-
Търсенето на Ники от Конаре продължава, дирят го и в чужбина
Момчето със Синдром на Даун е в неизвестност от 17-и декември миналата година
18.01 | 09:45