Какво представляват докладите за конвергенцията? 25.02 | 20:00

И какво следва от тях

От iNews

С писмо до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и до президента на Европейската централна банка Кристин Лагард България поиска изготвяне на извънредни доклади за конвергенцията, които да покажат дали сме готови да станем част от еврозоната.

Но какво всъщност представляват те?

В своя Доклад за конвергенцията Европейската комисия представя оценка за напредъка, постигнат от държавите членки извън еврозоната, по отношение на приемането на еврото. Докладът е основата за предложението на Комисията за решение на Съвета на ЕС относно приемането на еврото от дадена държава членка.

Докладът за конвергенцията на Европейската комисия се изготвя независимо от доклада за конвергенцията на Европейската централна банка, като двата доклада се публикуват едновременно. Това се случва на всеки две години или когато е налице конкретно искане от държава членка да бъде оценена нейната готовност да се присъедини към еврозоната.

Всички държави членки, с изключение на Дания, са правно задължени да се присъединят към еврозоната. Ето защо докладът не обхваща Дания, която е договорила в Договора от Маастрихт клауза за неучастие.

 

В Доклада за конвергенцията на ЕЦБ също се представя оценка на напредъка на държавите членки на ЕС извън еврозоната, с изключение на Дания. Докладът се публикува най-малко веднъж на две години или по искане на държава членка на Европейския съюз, желаеща да се присъедини към еврозоната.

Какво представляват критериите за конвергенция?

От държавите членки, приемащи еврото, се изисква да постигнат висока степен на устойчива икономическа конвергенция. Това е разгледано в доклада за конвергенцията чрез позоваване на критериите за конвергенция. Тези критерии (наричани също "критериите от Маастрихт") са посочени в член 140, параграф 1 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС).

Устойчивостта е възлов аспект от оценката на критериите от Маастрихт, което означава, че постигнатият напредък по отношение на конвергенцията трябва да се основава на структурни елементи, гарантиращи неговата трайност, а не на временни фактори.

Критериите са следните:

Договорът предвижда също така проверка на съвместимостта на националното законодателство на съответната държава членка с Договора и с устава на ЕСЦБ и ЕЦБ. Правната съвместимост засяга основно три области: независимостта на централната банка, забраната за парично финансиране и интегрирането на националната централна банка в Европейската система на централните банки (ЕСЦБ).

Освен това в Договора се изисква също така да бъдат разгледани и други фактори, свързани с икономическата интеграция и конвергенция. Тези допълнителни фактори включват интегрирането на пазара на труда, финансовия пазар и пазара на стоки и услуги и промените в платежния баланс. Оценката на допълнителните фактори се възприема като важен признак за това дали интеграцията на дадена държава членка в еврозоната би се осъществила безпроблемно.

Какво означава изпълнение на критериите за конвергенция?

Изпълнението на тези критерии показва, че икономиката на съответната държава е достигнала разумна степен на конвергенция с икономиката на еврозоната. То отразява способността на държавата да поддържа икономическа стабилност и да се интегрира в икономическата рамка на еврозоната.

Икономическите условия за влизане имат за цел да гарантират, че икономиката на въпросната държава членка е достатъчно подготвена за приемане на единната валута и може да се интегрира безпроблемно във валутния режим на еврозоната без риск от смущения за държавата членка или еврозоната като цяло.

Изпълнението на тези критерии не води автоматично до членство в еврозоната. Решението изисква одобрение от Съвета на ЕС въз основа на предложение на Европейската комисия, след като Европейският парламент и ЕЦБ са дали своите становища.

Каква е процедурата за приемане на еврото, когато държавата членка изпълни всички необходими критерии?

Въз основа на положителна оценка в доклада за конвергенцията Комисията внася предложение до Съвета, който - след консултация с Европейския парламент и след обсъждане в Еврогрупата и между държавните и правителствените ръководители - решава дали страната отговаря на необходимите условия за приемането на еврото.

Ако решението е положително, Съветът по икономически и финансови въпроси предприема необходимите правни стъпки и въз основа на предложение на Комисията, след консултации с ЕЦБ, приема обменния курс, по който националната валута ще бъде заменена с еврото, като по този начин той е окончателно фиксиран.

Задължени ли са всички държави членки извън еврозоната да се присъединят към нея?

По принцип всички държави членки, които не са договорили клауза за неучастие (като Дания), са правно задължени да приемат еврото, когато изпълнят всички необходими за това условия. От отделните страни зависи обаче как ще оформят пътя си към еврото и затова не е предвиден график.

Докладът за конвергенцията насочва ли държавите по пътя им към еврото?

В доклада за конвергенцията се прави оценка дали държавите членки на ЕС, извън еврозоната отговарят на необходимите условия за приемане на еврото. В него се предоставят подробен анализ и информация за икономическата конвергенция на тези държави и е възможно да се предложат области, в които е необходимо по-нататъшно подобрение. В доклада обаче не се предвиждат конкретни мерки на политиката.

Докладът за конвергенцията е изключително важен документ както за страните, които се стремят да се присъединят към еврозоната, така и за институциите на ЕС. Той гарантира прозрачността и дава ясна оценка на готовността на държавите. Това спомага за поддържането на икономическата стабилност и съгласуваност в рамките на ЕС.

Докладът представлява и основа за възможно предложение на Комисията до Съвета, с което да се позволи на дадена държава членка да приеме еврото.

 

Водещи

Най-четени